Čo robiť, keď niekto cudzí získa prístup do vášho WhatsApp účtu? Toto sú prvé kroky, ktoré by ste mali spraviť okamžite

Odhalenie toho, že niekto cudzí získal prístup k vášmu WhatsApp účtu nie je nič príjemné. Pozrite sa na prvé kroky, ktoré by ste mali spraviť okamžite, aby ste minimalizovali škody.

WhatsApp hacker utok virus
Zdroj: rafapress / Shutterstock.com

WhatsApp patrí medzi aplikácie, ktoré sa stali každodennou súčasťou našich životov. Využívame ju hlavne za účelom komunikácie s našimi priateľmi a kolegami z práce. No s popularitou služby narastá o platformu záujem aj zo strany online útočníkov, ktorí sa zväčša chcú dostať ku citlivým údajom, ktoré by neskôr zneužili, alebo chcú pomocou kompromitovaného účtu ďalej šíriť podvody. Nech je ako chce, existuje viacero scenárov, ako sa môže útočník zmocniť vášho účtu a zneužiť ho. Na tému upozornil portál gizchina.com.

Ako sa môže niekto cudzí zmocniť vášho WhatsApp účtu

Je veľmi nepríjemné, ak sa niekto cudzí zmocní vášho účtu. Napríklad, registruje vaše mobilné číslo na ďalšom zariadení bez vášho vedomia. Útočník zväčša tak spraví s úmyslom, aby získal nejaký prospech alebo vám uškodil, napríklad dostal sa ku vašim kontaktom a podviedol ich vo vašom mene.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kľúčovým prvkom, aby bol útočník schopný registrovať vaše mobilné číslo na ďalšom zariadení je, že potrebuje získať overovací kód, ktorý je potrebný vložiť v procese registrácie alebo prihlásenia účtu na ďalšom zariadení. Existuje viacero techník, ako sa k nemu môže útočník dostať. Môže vás napríklad kontaktovať neznáma osoba vydávajúca sa za vášho známeho s príbehom, pomocou ktorého vás presvedčí, aby ste s ním zdieľal kód. Tento modus operandi je pritom častejší, než sa zdá. Nedávno sme upozornili napríklad na podvod, kedy útočník kontaktoval svoju obeť a naznačil jej, kto je a následne ju nechal hádať, či vie, kto jej píše. Ako obeť „uhádla“, kto je na druhej strane, tak celý podvod nabral nový rozmer. Cieľom útočníka v tomto prípade bolo získať dôveru u svojho cieľa, aby s ním mohol neskôr manipulovať.

No tých spôsobov, ako sa môže útočník dostať k overovaciemu kódu, je oveľa viac. Môže ho získať napríklad cez phishingové stránky, podvodné aplikácie a podobne. No niekedy sa k vášmu účtu môže dostať aj jednoduchšie. Napríklad potom, ako nájde váš stratený mobil alebo sa mu dostane na pár sekúnd do rúk. Následne sa môže napríklad prihlásiť k vášmu účtu cez WhatsApp Web, kedy stačí zosnímať QR kód, aby aktivoval váš účet. Trvá to len pár sekúnd. Preto je dôležité, aby ste používali viacero vrstiev ochrany, ako je napríklad heslo pre vstup do rozhrania aplikácie.

„Svoj overovací kód z SMS správy by ste nemali nikdy nikomu prezrádzať, dokonca ani rodine či známym. Ak vás niekto podvodom prijme k tomu, aby ste mu poskytli svoj kód, a vy tak stratíte prístup k svojmu účtu WhatsApp,..“, prízvukuje WhatsApp na svojich stránkach.

Čo robiť, ak sa vášho WhatsApp účtu zmocnila cudzia osoba

WhatsApp na svojich stránkach odporúča, akonáhle zistíte, že váš účet bol odcudzený, tak aby ste sa pokúsili o jeho opätovnú registráciu. Následne, ako vám príde heslo na overenie účtu a prihlásite sa, tak dôjde k automatickému odhláseniu z ďalšieho zariadenia.

„Po zadaní vášho 6-miestneho SMS kódu bude osoba, ktorá používa váš účet, automaticky odhlásená.“

No môže nastať situácia, že vás aplikácia vyzve, aby ste zadali kód dvojfázového overenia. Ak ste ho nevytvorili vy, tak je vysoko pravdepodobné, že tak spravil útočník. Potom budete musieť čakať sedem dní na prístup k svojmu účtu bez toho, aby ste tento kód poznali, ale dobrou správou je, že druhá osoba bude aj tak odhlásená.

Na škodu nie je, keď zároveň kontaktujete aj podporu WhatsAppu a vysvetlíte jej vzniknutú situáciu.

Špehovanie cez WhatsApp Web

Je dôležité informovať aj svoje kontakty o takejto situácii, aby mohli prijať opatrenia a neposielali peniaze alebo neklikali na podozrivé odkazy, ktoré by mohli dostať od podvodníka, ktorý prebral kontrolu nad vašim účtom. Ak by ste náhodou zistili, že niekto sleduje váš účet cez WhatsApp Web alebo WhatsApp desktop, môžete skontrolovať aktívne relácie a ukončiť neoprávnený prístup cez váš smartfón.

Ukradnutý alebo stratený mobil

Ťažko povedať, čo je horšie ako zistiť, že vám niekto ukradol mobil alebo ste ho stratili. V prvom rade by ste ale mali kontaktovať vášho mobilného operátora, aby pozastavil funkčnosť SIM karty a požiadajte ho zároveň, aby vám vydal novú. Nezabudnite ale potom pokúsiť sa obnoviť váš WhatsApp účet.

„Získať novú SIM kartu s rovnakým telefónnym číslom a znova ju zaregistrovať v aplikácii WhatsApp na inom telefóne.“, hovorí WhatsApp, čo by ste mali spraviť potom, ako stratíte smartfón.

Následne vám odporúčame informovať aj vaše kontakty, že ste sa stali obeťou podvodu a povedať im, že ak im došla v uplynulých hodinách či dňoch od vás podozrivá správa, že ich mohol kontaktovať podvodník. Samozrejme, nezabudnite si zmeniť prístupové heslá do svojich účtov, ktoré sú pre vás dôležité a mohli by byť potenciálne zneužité. Rovnako sa odporúča, aby ste cez funkciu Nájdi moje zariadenia svoj smartfón uzamkli a to čo najskôr ako zistíte, že ho už nemáte pod kontrolou.

Záverom je dôležité mať na pamäti, že ochrana osobných údajov, využívanie dvojkrokového overenia a zabezpečenie mobilného zariadenia sú kľúčovými faktormi na zabránenie neoprávneného prístupu k vášmu účtu na WhatsApp a iným citlivým informáciám. Nasledovaním týchto krokov môžete minimalizovať riziká a pokojne komunikovať prostredníctvom WhatsApp svedomím.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre