Čo môže spôsobovať výkyvy rýchlosti Wi-Fi pripojenia? Takto to viete napraviť!
Je vaše Wi-Fi pripojenie nestabilné a zaznamenávate výkyvy rýchlosti? Potom sa pozrite na možné dôvody a taktiež na riešenia.
Pomalé internetové pripojenie nemá rád nikto. No ešte otravnejšie sú prípady, kedy je rýchlosť pripojenia nestabilná a skáče z normálnej na pomalú. To by sa určite diať nemalo a preto je vhodné nájsť príčinu tejto chyby. Web makeuseof.com upozornil na možné príčiny týchto prípadov a my sa na nich spoločne pozrieme.
Otestovanie pripojenia
Základom je nájsť problémový bod v celom pripojení. Problém totiž nemusí byť v žiadnom z vašich zariadení a chyba mohla nastať u poskytovateľa internetovej služby. Najjednoduchším riešením je zmerať rýchlosť internetu, čo dokážete za pár sekúnd cez váš prehliadač (napr. web speedtest.net). Test pokojne vykonajte viackrát v rôznych častiach dňa. Pre správne výsledky počas testu nič nesťahujte a ideálne je, ak zavriete ostatné programy.
Pri takomto teste treba dbať aj na ostatné faktory, akými je postavenie Wi-Fi routera alebo jeho vzdialenosť od vášho zariadenia. Ak sú výsledky slabé, skúste vykonať test s pripojeným ethernetovým káblom. Káblové spojenie je totiž rýchlejšie, než to bezdrôtové. Ak ani vtedy nenastane pozitívna zmena, tak je pravdepodobne problém u vášho internetového poskytovateľa.
Aktualizácia softvéru
Pravidelná aktualizácia softvéru sa netýka iba koncového zariadenia. Pravidelne aktualizovaný by ste mali udržiavať aj Wi-Fi router. Ak máte najnovšiu aktualizáciu, tak vyskúšajte starý známy reštart. Ten nikdy neuškodí a zároveň dovolí chvíľkový oddych routeru, ktorý beží nonstop.
Zmena kanálu
Dnešné Wi-Fi siete vedia operovať na viacerých kanáloch a frekvenciách. Pri počte routerov v jednej budove to vie byť problém, pretože si vedia navzájom prekážať. Rovnako treba uviesť, že frekvencie môžu narúšať aj iné zariadenia v domácnosti. Nehovor viac o tom, že ak máte pripojených veľa zariadení k jednému Wi-Fi kanálu, to rovnako spôsobuje spomalenie. Štandardne sa odporúča mať 4 až 6 zariadení pripojených k jednej Wi-Fi. Pre lepšiu ilustráciu si predstavte diaľnicu, na ktorej postupne vzniká dopravná zápcha. Preto by ste mali využiť všetky frekvencie, ktoré váš router ponúka. Ide o 2,4GHz a 5GHz. Nájdenie toho správneho kanálu a frekvencie vie zabrať čas, no odmenou vám vie byť stabilnejšie Wi-Fi pripojenie.
Neprehliadni
Kontrolujte si spotrebu
Výkyvy v rýchlosti viete zaznamenávať aj v prípade, kedy sieť nárazovo využíva viacero ľudí, prípadne ak niekto v sieti vykonáva náročnejšiu úlohu, ako napríklad sťahovanie veľkých súborov. Preto ak takéto výkyvy zaznamenávate skutočne v náhodných časoch, tak môže byť problém v tomto.
Rovnako treba uviesť, že pomalé Wi-Fi môže spôsobovať aj nejaký softvér vo vašom zariadení, ktorý využíva širšie pásmo internetu, ako by mal. V tomto prípade stačí otvoriť správcu úloh a pozrieť sa do kolónky sieť, kde uvidíte, ktoré aplikácie prijímajú, resp. odosielajú dáta.
Do pozornosti vám dávame funkciu, pomocou ktorej viete limitovať rýchlosť odosielania a prijímania dát pre konkrétne zariadenia v sieti.
Na vašu Wi-Fi sieť sa taktiež vedel pripojiť niekto neželaný, preto určite nepodceňujte ani kvalitné zabezpečenie vašej siete. Dobré susedské vzťahy nie sú na škodu, no ich budovanie cez Wi-Fi sieť určite nie je vhodné.
Správne umiestnite svoj router
Ako sme už spomenuli vyššie, správne umiestnenie routera vie neuveriteľne pridať na kvalite Wi-Fi signálu. Router určite neumiestňujte ďaleko od cieľového zariadenia a taktiež ho nedávajte za stenu. Snažte sa, aby medzi routerom a zariadením bolo čo najmenej prekážok. V ideálnom prípade, aby tam neboli žiadne. Niekedy ale vedia pomôcť aj jednoduché domáce triky, ako napríklad správne použitie plechovky. V súvislosti s touto témou nám dovoľte dať do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali materiálom, cez ktoré Wi-Fi signál neprechádza riadne.
Výmena routera
Rýchlosti Wi-Fi pripojenia sa navyšujú, na čo reagujú aj poskytovatelia internetových služieb. No ak používate skutočne zastaralý router, tak sú vyššie rýchlosti, za ktoré si platíte, úplne zbytočné. V takom prípade je vhodné pouvažovať nad výmenou routera. Tie pritom nie sú vôbec drahé. Kvalitný Wi-Fi router môžete dnes kúpiť už do 30 alebo 40€.
Pevne veríme, že vám tieto tipy pomôžu k vyriešeniu problému s nestabilným Wi-Fi signálom.
Komentáre