Čo môže spôsobiť náhle oslabenie mobilného signálu?

Určite sa už aj vám raz stalo, že pri hovore alebo četovaní vypadol signál a spolu s ním aj hovor alebo internet. Čo stojí za náhlym výpadkom signálu najčastejšie?

Čo môže spôsobiť oslabenie signálu?
Zdroj: Unsplash (Julius Drost, Praveen kumar Mathivanan, Nadir sYzYgY), Úprava: Vosveteit.sk

Určite sa už aj vám raz stalo, že pri hovore alebo četovaní vypadol signál a spolu s ním aj hovor alebo internet. Strata signálu nepoteší nikoho aj v prípade, ak počas cestovania napríklad pozeráme na internete nejaké videá či používame navigáciu, ktorá bez mobilných dát nefunguje.

Kvalitu signálu môže ovplyvniť množstvo rôznych faktorov a nižšie si spomenieme niekoľko, ktoré najčastejšie môžu za to, že nám paličky signálu klesnú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Materiál okolo nás

Či už sme v byte, dome, v obchodnom centre alebo niekde inde, všade okolo nás sú steny, ktoré sú z niečoho vyrobené. Stavebný materiál má vplyv nielen na náš Wi-Fi signál, no rovnako ovplyvňuje aj ten mobilný. Najväčší problém má mobilný signál s kovmi, betónom, tieneným sklom a inými. Ak si všímate že vám mobilný signál vypadáva na určitých miestach v interiéri, s najväčšou pravdepodobnosťou za to môže práve stavebný materiál okolo.

Ak sa nenachádzate doma, najrýchlejším a najjednoduchším riešením môže byť postaviť sa k otvorenému oknu. V opačných prípadoch skúste porozmýšľať nad posilňovačmi mobilného signálu.

Vzdialenosť od telekomunikačnej veže

Mobilný signál sa šíri prostredníctvom veží, ktoré sú umiestnené po celej krajine. Zároveň platí, že mobilný signál dokáže prejsť len určitú vzdialenosť, ktorá závisí na sile vysielača a teréne. Vo všeobecnosti však platí, že čím ďalej od vysielača ste a čím viac prekážok je medzi vami a vežou, tým slabší signál bude.

Oslabený signál môže skresliť hlasový hovor alebo urobiť časť vety nezrozumiteľnú. So slabým signálom kvôli vzdialenosti od veže sa môžu stretávať hlavne tí, ktorí žijú v odľahlých oblastiach. Presťahovať sa bližšie k veži nie je najpraktickejším riešením, no ak bývate niekde na lazoch alebo v odľahlejšej dedinke, porozmýšľať by ste mali nad zosilňovačom signálu.

signal veza
Zdroj: Pixabay.com (Kelvimax)

Ťažká premávka

Trošku opačný prípad ako v predchádzajúcej situácii. Tí ktorí žijú v husto zaľudnenej oblasti sa môžu stretávať zas s preťaženou sieťou. Veľa zariadení na relatívne malej rozlohe spôsobí, že všetky bojujú o miesto na najbližšej telekomunikačnej sieti. Čím viac ľudí sa na sieť pripojí, tým sa signál stáva slabším, čo môže v konečnom dôsledku viesť k dlhým nahrávacím časom, padnutým hovorom a ďalším.

Učebnicovým príkladom je Silvester, kedy sa počas polnoci každý pokúša dovolať svojej vzdialenej rodine a blízkym. Určite ste sa aj vy stretli s tým, že vás v túto dobu nepripojilo k hovoru, alebo jeho kvalita bola horšia než zvyčajne.

Riešením môže byť chvíľu počkať, alebo siahnuť po lepšom mobilnom internete, ak chcete mať rýchlejšie nahrávacie časy.

Mŕtve zóny

Aj na Slovensku sa môžeme stretnúť s oblasťami, ktoré nemajú žiaden signál. Hovorí sa im „mŕtve zóny“ a vznikajú, keď sa medzi užívateľa a telekomunikačnú vežu dostane akákoľvek prekážka.

Zdroj: pixabay.com, Vosveteit.sk

Počasie

Aj počasie má vplyv na to aký silný signál sa dostane do vášho zariadenia, pretože šírenie elektromagnetických vĺn ovplyvňuje množstvo rôznych faktorov. Vietor, vlhkosť, sneh, dážď, búrka, blesky, to všetko môže zhoršiť kvalitu mobilného signálu.

Nanešťastie s vrtochmi počasia nedokážeme aspoň zatiaľ spraviť nič. Najpraktickejším riešením je preto nepriaznivé podmienky prečkať a signál sa následne opäť vráti do normálu.

Blokujete anténu

Každý mobilný telefón má anténu, hoci dnes nie sú tak na očiach, ako tomu bolo pred dvadsiatimi rokmi. Dnes je anténa zabudovaná vo vnútri každého smartfónu. Mnohí si to síce neuvedomia, no napríklad rukou alebo nevhodne zvoleným krytom môžu zablokovať signál, ktorý do tejto antény prichádza. V praxi to znamená, že váš smartfón ukazuje len jednu paličku signálu a vy hľadáte, kde by mohol byť problém.

Blokovať signál antény môže napríklad magnetický pliešok na obale alebo celokovový obal. Kde máte umiestnenú anténu v smartfóne závisí na individuálnych modeloch. V praxi si možno ani len nevšimnete, že si anténu blokujete. V oblastiach so silným signálom to nerobí žiaden rozdiel, no blokovanie antény pocítite oveľa viac, ak sa nachádzate na mieste kde je signál prirodzene slabý.

Ak sa teda ocitnete bez signálu a musíte niekomu zavolať, skúste zložiť kryt a neblokujte anténu rukou.

solarna burka a zem
Zdroj: argus / Shutterstock.com

Kozmické udalosti

Znie to síce bláznivo, no aj sám vesmír vám môže zabrániť, aby ste niekomu zavolali, je však otázne, či mu za to neskôr poďakujete. Teraz ale vážne, na kvalitu mobilného signálu skutočne môžu vplývať kozmické udalosti, primárne teda solárne erupcie. Počas týchto udalostí vznikajú prúdy častíc, ktoré môžu narušiť signál zo satelitov a na chvíľu zmeniť magnetické pole. Všetky tieto faktory zároveň ovplyvňujú silu signálu na Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre