Fleeceware je typ aplikácie, ktorá ťahá z vás peniaze bez vášho vedomia. Nemáte jednu takúto aj vy v mobile?

Fleeceware číha na miestach, kde ho môžete ľahko prehliadnuť. Ako z vás môže niekto ťahať peniaze "legálnym" spôsobom?

podvod s bankovou kartou
Zdroj: fizkes / Shutterstock.com

Na našom portáli často hovoríme o podvodoch a malvéri, ktoré majú potenciál vybieliť vám bankový účet. Tieto útoky nepotešia nikoho, no keď už prebehnú, obeť si ich všimne veľmi rýchlo. Objavuje sa však aj oveľa zákernejší druh zločinu.  

Tým škodlivým softvérom je takzvaný fleeceware, ktorý môže ostať neodhalený veľmi dlhú dobu. Keď si skontrolujeme zoznam platieb, väčšinou vidíme predplatné Netflixu či iných služieb, online nákupy, platby v kamenných obchodoch a celú radu menších platieb. Ak radi nakupujete z Aliexpresu alebo často nakupujete drobnosti, v malých platbách sa môže človek ľahko stratiť, a práve to je miesto, kde fleeceware útočí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Možno legálne, no určite nie poctivo 

Ako vysvetľuje portál Avast, všetko sa to začalo pred pár rokmi, keď sa skupine šikovných kriminálnikov podarilo ukradnúť pomerne veľké množstvo čísel kreditných kariet. Uvedomili si, že namiesto ukradnutia veľkej sumy raz môžu zvoliť inú taktiku, vytvoriť mesačné poplatky s menšou sumou. Vďaka tomu si ich obete nič nevšimli a títo zločinci dokázali oklamať aj banky, ktoré vás väčšinou chránia pred veľkými platbami s neznámych zdrojov. Banky sa prispôsobili, no tento podvod ani zďaleka nezmizol.  

Fleeceware je zákerný v tom, že nemusí ísť nutne o malvér. Kľudne to môže byť aj legitímna spoločnosť, ktorá z vás pochybnými praktikami ťahá peniaze. Preto keď si kontrolujete účet, dajte si veľký pozor na malé platby. Ďalším problémom je, že sa to dá robiť legálne. Fleeceware nie je softvér, ktorý by vám ukradol osobné alebo platobné údaje či heslá. Na povrchu sa javí ako legitímna aplikácia, ktorá častokrát operuje na systéme predplatného.  

Fleeceware svoje obete láka na bezplatnú skúšobnú dobu. V zmluvných podmienkach má však uvedených niekoľko háčikov, vďaka ktorým vás môžu po skončení skúšobnej doby “vycicať”. Medzi prvý fleeceware sa radí jednoduchá aplikácia baterky. Tá poskytla možnosť vyskúšať si ju zdarma, no mala skrytý poplatok 8 dolárov za predplatné, ktorý sa spustil po prvom týždni.  

Vymazanie aplikácie platby nezastaví. Vypnúť si ich môžete len tak, že zrušíte predplatné, ktoré je väčšinou dobre ukryté a pochované pod rozličnými nastaveniami. Na jednu stranu to nie je podvod, no od poctivých praktík to má na míle ďaleko. Fleeceware užívateľov láka na dobre znejúce funkcie. Užívatelia sa prihlásia do skúšobnej doby a nakoniec si ju zabúdajú zrušiť. Vtedy podobné aplikácie začínajú zarábať.  

Ako sa môžeme brániť?  

Dobrou správou je, že fleeceware sa vám nedostane do zariadenia bez vášho vedomia. Ak natrafíte na aplikáciu, ktorá toho sľubuje veľa, odporúčame opatrnosť. Ak je aplikácia spoplatnená no obsahuje možnosť vyskúšať si ju zdarma, dobre si prečítajte ako táto bezplatná skúška funguje. Rovnako si dávajte pozor, ak aplikácia sľubuje niečo veľké, no nemá žiadne recenzie.  

Ak ste sa už stali obeťou fleecewaru, obchody s aplikáciami, napríklad Google Play, ponúkajú možnosť zrušiť všetky aktívne predplatené služby. Nemusíte teda aplikáciu hľadať, znova si ju inštalovať a prehrabávať sa nastaveniami.  

Zároveň odporúčame pravidelne si kontrolovať bankovú aplikáciu, hlavne odchádzajúce platby. Môže sa stať, že medzi nimi nájdete aj takú, ktorá by tam byť nemala. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre