Čo bolo prvé, čierne diery alebo hviezdy? Nová štúdia stavia naše chápanie vesmíru na hlavu

Výskumníci vysvetľujú, ako prvé čierne diery výrazne nakopli formáciu nových hviezd v rannom vesmíre.

cierna diera titulka
Zdroj: Valentina Kalashnikova / Shutterstock.com

Krátko po Veľkom tresku vesmír vyzeral inak ako dnes. Keď sa podmienky dostatočne ukľudnili, až vtedy mohli vzniknúť prvé hviezdy a galaxie. Bolo to však skutočne tak? Nová štúdia výskumníkov z Johns Hopkins University naznačuje, že čierne diery mohli existovať už v samotných počiatkoch vesmíru a pomáhali tvorbe nových hviezd a galaxií.  

Naznačujú to dáta z Webbovho vesmírneho teleskopu, vysvetľujú vedci. Nová práca ponúka závery, ktoré kráčajú proti našim akceptovaným poznatkom o tom, ako čierne diery ovplyvňujú evolúciu vesmíru. Spočiatku sa totiž verilo, že prvé čierne diery vznikli až po prvých hviezdach a galaxiách. Zdá sa, že to tak nemuselo byť a prvé čierne diery vznikli ešte pred prvými hviezdami. Tieto kozmické monštrá zároveň mohli dramaticky urýchliť vznik nových hviezd počas prvých 50-miliónov rokov. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Dnes vieme, že v jadrách väčšiny galaxií okolo Mliečnej dráhy existujú naozaj monštruózne čierne diery, no prekvapilo nás zistenie, že tieto monštrá pravdepodobne existovali aj na počiatku vesmíru a pravdepodobne slúžili ako semiačko, z ktorého vyklíčili prvé galaxie,” vysvetľuje vedúci štúdie, Joseph Silk.  

Podľa jeho názoru čierne diery naozaj výrazným spôsobom nakopli nielen formáciu nových hviezd, ale aj galaxií. Nový výskum má preto potenciál zmeniť to, ako sa pozeráme na hviezdnu formáciu a evolúciu prvých galaxií. Výskumníci pracujúci s Webbovým vesmírnym teleskopom odhalili, že mimoriadne vzdialené galaxie, ktoré vznikli v ranných érach vesmíru, majú neobvykle veľa mladých hviezd a supermasívnych čiernych dier.  

Zárodky prvých galaxií

Lenže ako presne čierne diery pomohli vzniku nových hviezd? Keď čierna diera pohlcuje hmotu, nie všetka nakoniec skončí vo vnútri tohto kozmického monštra. Vznikajú obrovské prúdy hmoty, ktoré vychádzajú z pólov objektu. Zároveň sa generujú mimoriadne silné magnetické polia, ktoré prispievajú ku vzniku turbulentných búrok. V tomto prípade čierna diera vyvrhne plazmu do vesmíru a zároveň slúži ako obrovský urýchľovač častíc.  

Čo sa však deje popri tom je to, že čierna diera vyvrhne materiál ďaleko od seba. Tento materiál stláča plyn v galaxii, čím spúšťa hviezdnu formáciu. Tento proces môže vysvetliť prečo majú prvé galaxie oveľa viac mladých hviezd, než sa predpokladalo a prečo sú jasnejšie, než by podľa našich teórií mali byť.  

Autori štúdie predpokladajú, že mladý vesmír mal dve fázy. Počas prvej fázy prúd hmoty smerujúci od čiernej diery posilnil formáciu nových hviezd. V druhej fáze sa formácia nových hviezd zastavila. 

“Spočiatku sme predpokladali, že galaxie vznikli kolapsom gigantického oblakového plynu. Obrovským prekvapením je, že v tomto oblaku sa nachádzal zárodok budúcej galaxie, obrovská čierna diera,” tvrdí Silk.  

Výskumníci dúfajú, že ďalšie pozorovania s Webbovým vesmírnym teleskopom prinesú viac poznatkov o prepojení čiernych dier a galaxií.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre