Webbov teleskop odhaľuje super skoré galaxie podobné Mliečnej dráhe

Nové snímky z vesmírneho teleskopu Jamesa Webba (JWST) od NASA po prvý raz odhaľujú galaxie s „hviezdnymi žrďami“.

Webbov teleskop zachytil mladé galaxie s dôležitou štruktúrou
Zdroj: NASA

Vesmírny teleskop Jamesa Webba priniesol od štartu svojej misie už množstvo pôsobivých objavov a tentokrát sa mu podarilo nájsť galaxie podobné Mliečnej dráhe, ktoré vznikli krátko po Veľkom tresku.

Tieto galaxie sú známe svojou typickou štruktúrou, ktorú vedci označujú ako hviezdna „žrď“. Ide o podlhovastú hviezdnu štruktúru, ktorá sa tiahne od jadra galaxie až po vonkajší disk. Webbov teleskop pozoroval galaxiu EGS-23205, ktorá vznikla Keď mal vesmír len 25% zo súčasného veku. Galaxiu si všimli vedci z University of Texas.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Galaxiu sa podarilo zachytiť už aj Hubblovmu vesmírnemu ďalekohľadu, no vzhľadom na možnosti tohto teleskopu sa galaxia javila ako drobná disková šmuha. Webbov teleskop ju zachytil v oveľa väčšom detaile a výskumníci po prvýkrát videli, že ide o nádhernú špirálovitú galaxiu s jasnou hviezdnou žrďou.

„Stačilo sa pozrieť na dáta a vedela som, že sa už ničomu inému venovať nebudeme. Žrď bola na záberoch Hubblovho ďalekohľadu ledva viditeľná, no tu nám nádherne vyskočila. Záber je dôkazom neuveriteľného výkonu, ktorý máme vďaka Webbovmu teleskopu k dispozícii,“ hovorí Shardha Jogee, profesorka astronómie na University of Texas.

Okrem toho vedci našli aj ďalšiu galaxiu EGS-24268, ktorá rovnako vznikla pred 11-miliardami rokov. Tieto dve galaxie s hviezdnou žrďou sú dve najmladšie tohto typu, aké astronómovia objavili. Tieto dve mladé galaxie autori štúdie porovnali so štyrmi ďalšími, ktoré vznikli len pred 8-miliardami rokov.

Webbov teleskop zachytil mladé galaxie s dôležitou štruktúrou
Zdroj: NASA

Dôležitý faktor galaktickej evolúcie

Hviezdne žrde sú dôležitou časťou galaxií a ich evolúcie. Prostredníctvom nich sa môže plyn dostávať do centrálnych regiónov a tým sa podporuje tvorba nových hviezd.

„Žrde riešia problém transportu plynu v galaxiách. Rovnako ako aj my potrebujeme dostať tovar z prístavov do fabrík, aj galaxie musia plyn presunúť do centrálneho regiónu, kde môžu rapídne vznikať nové hviezdy. V strede galaxie hviezdy vznikajú až stokrát rýchlejšie, než v iných regiónoch,“ vysvetľuje Jogee.

Tieto žrde pomáhajú kŕmiť supermasívnu čiernu dieru, ktorá leží v jadrách väčšiny galaxií tým, že posúva plyn jej smerom. Autori štúdie vysvetľujú, že objavenie hviezdnej žrde pri tak mladých galaxiách mení spôsob, akým uvažujeme o ich evolúcii. Keďže tieto štruktúry pomáhajú presúvať plyn do centrálnych regiónov galaxie, aj mladé štruktúry museli mať spôsob, ako akcelerovať produkciu nových hviezd.

Zároveň tento nový pohľad na evolúciu galaxií napáda existujúce teoretické modely. Vedci potrebujú poznať evolúciu a fyzikálne princípy tvorby nových galaxií, aby dokázali lepšie predpovedať ako často by sa mali hviezdne žrde vo vesmíre vyskytovať. Vesmírny teleskop Jamesa Webba môže pomôcť zachytiť vzdialené galaxie oveľa lepšie, než by to dokázal Hubblov ďalekohľad. To umožní vedcom lepšie preskúmať ako sú mladé galaxie zložené.

„Nález galaxií s takzvanými hviezdnymi žrďami, ktoré sú podobné našej Mliečnej dráhe, bude vyžadovať, aby astrofyzici zdokonalili svoje teórie vývoja galaxií.“, hovoria autori štúdie..

Výskumníci pokračujú v pátraní po galaxiách, ktoré majú hviezdne žrde. Zo stoviek galaxií sa im podarilo objaviť niekoľko desiatok, ktoré v nasledujúcich výskumoch podrobia hlbšej analýze.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre