SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Čo všetko sa môže ukrývať v jadre našej galaxie? Výsledky novej štúdie prekvapujú astronómov

Prostredníctvom pohybov hviezd v blízkosti čiernej diery vedci odhalili distribúciu hmoty v jadre Mliečnej dráhy

V srdci našej galaxie sa nachádza supermasívna čierna diera s hmotnosťou približne 4-miliónov Sĺnk. Tím z projektu Event Horizon Telescope v máji publikoval fotografiu tejto čiernej diery, ktorá v poradí druhou fotografiou jedného z najzáhadnejších objektov v galaxii.

V jej tesnej blízkosti sa však nachádzajú aj štyri ďalšie hviezdy, ktorých obežné dráhy vedcom prezrádzajú množstvo informácií o čiernej diere, okolo ktorej obiehajú. Dôkazom toho je aj nový výskum v ktorom vedci zistili distribúciu hmoty v centre Mliečnej dráhy, píše portál SciTech Daily. Zistili, že sa takmer všetka hmota pripisuje čiernej diere a pre iné objekty nie je veľa priestoru.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Stred Mliečnej dráhy leží približne 27-tisíc svetelných rokov od nás. V ňom sa nachádza aj supermasívna čierna diera, ktorá sa nazýva Sagittarius A*. Supermasívne čierne diery sú mimoriadne masívne objekty, ktoré sú stále obklopené rúškom tajomstva. Hoci sa predpokladá, že mohli vzniknúť pohlcovaním menších čiernych dier, astronómovia zatiaľ nevedia presne povedať, odkiaľ tak obrovskú hmotnosť nabrali.

Sagittarius A* je jednou z „menších“ supermasívnych čiernych dier, no vo vesmíre existujú aj také, ktorých hmotnosť presahuje miliardy Sĺnk. Najväčšou čiernou dierou je momentálne TON 618, ktorého hmotnosť je 66-miliárd hmotností Slnka.

Centrálny región Mliečnej dráhy bol v minulosti terčom mnohých výskumov, no ani napriek usilovnej práci astronómov sa nepodarilo s presnosťou zistiť, čo sa v jej jadre ukrýva. O supermasívnej čiernej diere sa vedelo, no prekvapením je to, že drvivá väčšina hmoty v jadre galaxie patrí len čiernej diere, nie inej hmote, napríklad hviezdam, menším čiernym dieram, či záhadnej temnej hmote.

„Potvrdili sme, že v jadre galaxie leží čierna diera, teraz chceme ísť ešte o krok ďalej. Našim cieľom je zistiť, či sa v jadre Mliečnej dráhy neukrýva ešte niečo iné,“ vyjadril sa Stefan Gillessen, jeden z autorov novej štúdie.

Hmota v jadre Mliečnej dráhy

Jeden zo spôsobov ako to zistiť je sledovať obežné dráhy najbližších hviezd. Podľa teórie relativity sú orbity okolo masívneho a kompaktného objektu o čosi iné, než v bežných prípadoch. V prípade hviezd obiehajúcich okolo čiernej diery by mali obežné dráhy postupom času vytvoriť rozetu. Vedci sa pokúsili zistiť, či je to pravda sledovaním štyroch najbližších hviezd S2, S29, S38 a S55. Sledovanie týchto hviezd im zároveň umožnilo zistiť distribúciu hmoty v centrálnom regióne Mliečnej dráhy.

99.9% hmoty v jadre galaxie patrí supermasívnej čiernej diery. Zvyšných 0.1% patrí všetkému ostatnému, čo sa môže v jadre ukrývať. To zahŕňa hviezdy, plyn prach, temnú hmotu alebo menšie čierne diery.

S príchodom citlivejších vesmírnych teleskopov budú môcť astronómovia odhaliť ešte tmavšie objekty, pomocou ktorých možno zistia aj rotáciu čiernej diery v jadre Mliečnej dráhy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close