Čo bola zač tajomná populácia Nesher Ramla Homo? Títo archaickí hominini boli rovnako vyspelí ako modernejšie druhy človeka

Nesher Ramla Homo bola populácia, ktorá pred 140-tisíc rokmi žila na území dnešného Izraela.

lebka cloveka neznamy druh
Zdroj: agsaz / shutterstock.com , ilustračný obrázok

Výskumníci z AAAS ešte v roku 2021 publikovali dve štúdie, ktoré odhalili dovtedy neznámu populáciu našich predkov. Ide o populáciu, ktorú výskumníci nazvali Nesher Ramla Homo.  

Predpokladá sa, že táto populácia homininov existovala pred 120 až 140-tisíc rokmi na území dnešného Izraela. Okrem samotných ostatkov vedci objavili na nálezisku aj rôzne artefakty, ktoré viac prezradili o technologických vymoženostiach tejto civilizácie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Predpokladá sa, že Nesher Ramla Homo predstavuje poslednú prežívajúcu populáciu druhu Homo z obdobia stredného pleistocénu. Ostatky sa vyznačovali naozaj špecifickou kombináciou neandertálskych prvkov a prvkov starších predkov človeka. Zaujímavosťou sú však rôzne artefakty, objavené spolu s ostatkami. Tieto artefakty naznačujú, že Nesher Ramla Homo boli technologicky rovnako vyspelí, ako niektoré modernejšie druhy človeka.  

Dlhú dobu výskumníci verili, že Neandertálci žili na území Európy dlho predtým, než sa do Európy dostali moderní ľudia. Táto štúdia však naznačila, že ostatky nesú v sebe genetické stopy neeurópskych skupín. Autori na základe týchto dôkazov tvrdia, že medzi eurázijskými a africkými populáciami homininov existovala dlhá a dynamická história interakcií.  

“Objavená populácia Nesher Ramla Homo sa vyznačuje anatomickými charakteristikami, ktoré sú archaickejšie než charakteristiky Neandertálcov a moderných ľudí, ktorí taktiež žili na území Levanty. Naše objavy naznačujú, že táto populácia môže reprezentovať jednu z posledných prežívajúcich populácií Homo z obdobia stredného pleistocénu,” píšu autori prvej štúdie.  

Populácia žijúca na významnej evolučnej križovatke

Druhá štúdia ponúkla archeologický kontext pre objavené fosílie. Táto štúdia skúmala rozloženie artefaktov a z nich sa pokúsila zistiť niečo viac o správaní ľudí patriacich do tejto poslednej populácie. Autori druhej štúdie dokázali, že Nesher Ramla Homo boli veľmi technologicky zdatnou populáciou. Poznali technológie, ktoré sme donedávna prisudzovali len druhom Homo sapiens a Neandertálcom.  

Dokopy obe štúdie naznačujú, že už pred viac ako 120-tisíc rokmi mohlo dochádzať k blízkemu kontaktu rôznych kultúr a vzájomnému kríženiu jedincov patriacich do týchto odlišných kultúr. Táto teória môže pomôcť vysvetliť špecifické anatomické charakteristiky objavených ostatkov. Autori štúdie si plne uvedomujú, že tento objav nemusí byť v paleoantropologickej komunite plne akceptovaný. Fosílie populácie Nesher Ramla Homo však archeológovia objavili v oblasti, ktorú možno považovať za križovatku Afriky a Eurázie.  

Vieme, že človek začínal svoju evolučnú púť v Afrike a neskôr migroval do Európy, Ázie a ďalších kútov sveta. Toto archeologické nálezisko leží na kľúčovom bode predpokladanej expanzie a preto ho autori štúdie považujú za veľmi významný objav. Výskumníci na archeologickom nálezisku Nesher Ramla objavili viac ako 6-tisíc kamenných nástrojov. Tie vedcom ukázali, že už táto archaická populácia dokázala majstrovsky vytvárať kamenné nástroje, čo sme prikladali až vyspelejším druhom človeka.  

O populácii Nesher Ramla Homo sa toho stále veľa nevie, no výskumy prebiehajú aj naďalej.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre