Človek sa stále vyvíja: Nielen táto tepna je toho živým dôkazom. Do konca storočia ju bude mať väčšina ľudí

Evolúcia sa u ľudí s vynálezom internetu a smartfónov nezastavila, hoci niektorí by tvrdili opak. Pozrite sa na to, ako sa naše telo mení.

Človek sa stále vyvíja, dôkazom je aj táto tepna
Zdroj: Maciej Henneberg

Ľudstvo sa stále vyvíja, hoci z nášho uhla pohľadu si to všimneme len ťažko. Ak by ste však chceli jasný dôkaz, štúdia z roku 2020 dokázala, že od 19. storočia sa postupne zvyšoval výskyt mediálnej tepny. Na štúdii sa podieľali vedci z Flinders University.

Na prvý pohľad možno nejde o zmenu, ktorú by sme čakali, no táto tepna je hlavnou štruktúrou, ktorá dodáva krv nášmu predlaktiu a ruke, keď sme ešte v bruchu matky. Následne mizne, pretože sa vyvinú dve ďalšie tepny. Počas vývojového štádia nahrádzajú mediálnu tepnu radiálna a ulnárna tepna. Väčšina ľudí tretiu tepnu nemá, no začína sa objavovať čoraz viac prípadov, kedy táto štruktúra v tele ostáva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa autorov štúdie ide o evolučný trend, ktorý bude pokračovať aj 80 rokov do budúcnosti. Predpokladajú, že sa mediálna tepna stane bežnou súčasťou ľudského tela, nie výnimkou, akou je dnes. V rámci štúdie autori zisťovali, akým tempom sa táto tepna integruje do ľudského tela a prišli na to, že sa vyvíjame rýchlejšie ako kedykoľvek za posledných 250 rokov.

„Mediálnej tepne sa vedci venujú už od 18. storočia. Viaceré výskumy dokázali, že sa stáva súčasťou ľudského tela rýchlejšie a rýchlejšie. Od konca 19. do konca 20. storočia sa výskyt tepny z hľadiska evolúcie zvýšil až drasticky rýchlo,“ vysvetľuje doktor Teghan Lucas, jeden z autorov štúdie.

Výskyt tepny môže byť spôsobený mutáciou génov, ktoré za jej vývoj zodpovedajú, zdravotné problémy matky počas tehotenstva, alebo oba faktory súčasne. Ak sa situácia nezmení, mediálnu tepnu bude mať do roku 2100 drvivá väčšina ľudí.

Čo znamená tepna navyše?

Zároveň to nie je nič, čoho by sme sa mali obávať. Experti tvrdia, že mediálna tepna prináša výhodu, ktorou je lepšie prekrvenie predlaktia a ruky. V prípade potreby ju tiež možno použiť ako náhradu za inú tepnu.

„Ide o proces mikroevolúcie u moderného človeka. Zároveň ide o excelentnú demonštráciu toho, že sa stále ako druh vyvíjame,“ tvrdí Maciej Hennberg, ďalší autor štúdie.

Výskumníci pracovali s množstvom dát, ktoré pochádza z rôznej anatomickej literatúry. Mediálna tepna však nie je jediným dôkazom o našej prebiehajúcej evolúcii. Čoraz častejšie sa začína vyskytovať spina bifida occulta, čo je otvor sakrálneho kanála. Ľudia majú tiež zvláštne prepojenia dvoch alebo viacerých kostí v chodidlách a zuby múdrosti sa naopak začína objavovať čoraz menej.

Do konca 20. storočia úplne zmizla tepna thyroidea ima, ktorá bola časťou aorty. Vedci postupom času začali pozorovať aj častejší výskyt fabelly, drobnej kostičky, ktorá sa nachádza na zadnej strane kolenného kĺbu. Niet teda najmenších pochýb o tom, že evolúcia stále prebieha. Niektorí vedci sa dokonca začali zamýšľať nad tým, ako by mohol vyzerať človek v roku milión.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre