Spoznáme vôbec našich potomkov? Takto by mohol vyzerať človek z roku milión

Už v 19. storočí H. G. Welles premýšľal nad tým, ako budú vyzerať ľudia budúcnosti.

ludia z buducnosti
Zdroj: DALL-E, ilustračný orbázok

Všetkým nám je jasné, že my ľudia sme výnimoční. Nie že by sme sa chválili, no ako jedinému živočíšnemu druhu nám nerobí problém rozprávať sa s ľuďmi po celom svete, prejsť z jedného konca planéty na druhý a dokonca sa dostať aj na Mesiac. Nehovor viac o tom, že sme jedným z mála druhov zvierat, ktoré chodia po dvoch nohách.

Na planéte druh človeka Homo sapiens existuje už 200-tisíc rokov a podľa portálu The Conversation typický druh cicavca prežije približne milión rokov. Väčšina druhov je totiž prechodná. Buď zmiznú z povrchu planéty, vyvinú sa do iného druhu, alebo sa vplyvom environmentálnych faktorov postupne zmenia. Čo však bude s ľuďmi, keď budeme na planéte za milión rokov?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Len ťažko možno odhadnúť, kam nás evolúcia zavedie, no ako-takú predstavu nám dal sci-fi autor H. G. Wells vo svojej eseji z roku 1883. V nej opisoval človeka z roku milión. Podľa predstavy tohto známeho autora sa človek vyvinul do tvorov s obrovskými hlavami, no tenkým telom. Táto predstava sa neskôr stala základom pre vzhľad typického mimozemšťana. O niečo neskôr špekuloval, že sa Homo sapiens rozdelí do dvoch alebo viacerých nových druhov.

Kam nás evolúcia zavedie?

Jeho predstava už nemá takú váhu ako kedysi, no stále platí, že človek sa môže buď zmeniť, alebo sa rozdeliť do nových druhov. Poslednou najhoršou možnosťou je vyhynutie. Popri evolúcii robia dnes vedci výrazné pokroky aj v oblasti biotechnológie, ktorá by mohla jedného dňa hrať v našom vývoji výraznú úlohu. Technológia, ktorá by nás vedela urobiť silnejšími, múdrejšími, alebo by nám umožnila nahrať náš mozog do počítača. Budeme raz nesmrteľní a budeme žiť v cloude?

Všetko to znie ako sci-fi a popravde, ešte stále aj je. Pointou v tomto prípade je, že ak hľadáme spôsob, ako integrovať technológie do našich životov, v budúcnosti môžeme byť „technoformou“ života, ktorá v biológii neexistuje. Závisí to však od mnohých faktorov, napríklad technologických a biologických limitov, s ktorými sa stretávame. Predsa len už dnes hľadáme spôsob ako spomaliť starnutie, alebo navrátiť končatiny ľuďom, ktorí o ne prišli.

Technológia bude hrať v našich životoch čoraz väčšiu úlohu, no do akej miery jej dovolíme zasiahnuť je otázne. Realistickou možnosťou je to, že aj s lepšími a lacnejšími technologickými „vylepšeniami“ ich určitá časť populácie odmietne a budú sa považovať za „normálnych“ ľudí, zatiaľ čo tá druhá nebude mať problém s využitím technológie na zlepšenie svojich vlastností.

V roku milión by však človek nemusel byť jedinou inteligentnou „civilizáciou“ na Zemi. Už dnes sa umelá inteligencia stáva realitou a v budúcnosti by sa nám mohlo podariť vytvoriť bytosť, ktorá je oveľa múdrejšia ako my. Vývoj AI napreduje obrovským tempom a podľa niektorých odborníkov nemusíme čakať milión rokov na to, aby sme čelili ako spoločnosť nepredstaviteľným zmenám. Na jednu stranu môže byť pozoruhodná, no na druhú pre nás predstavuje väčšiu hrozbu, ako jadrová vojna. Len pre zaujímavosť, vedci odhadujú, že AI sa nám z pohľadu intelektu vyrovná v priebehu najbližších desaťročí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre