Človek sa stále vyvíja. Naše mozgy sa zväčšujú a zdá sa, že to má vplyv na výskyt neurodegeneratívnych ochorení ako je Alzheimer a ďalšie

Výskumníci v novej štúdii pozorovali konzistentný nárast v povrchu a objeme ľudského mozgu.

mozog elektricke signaly
Zdroj: Yurchanka Siarhei / Shutterstock.com

Hoci sa to tak nemusí zdať, človek sa stále vyvíja. Výskumníci z UC Davis vo svojej novej práci zistili, že jedným z produktov evolúcie je to, že sa nám pomaly zväčšujú mozgy a tento trend pokračuje už najmenej od 30. rokov minulého storočia.  

V práci zistili, že ľudia narodení v 70. rokoch mali o približne 6,6% väčší objem mozgu a o takmer 15% väčší povrch ako ľudia narodení v 30. rokoch minulého storočia. Čo presne to znamená vedci nevedia, no domnievajú sa, že väčšie mozgy môžu viesť k väčšej rezerve a tým sa môže potenciálne znížiť riziko demencie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Dekáda, v ktorej sa niekto narodil, môže ovplyvňovať veľkosť mozgu a potenciálne aj jeho zdravie z dlhodobého hľadiska. Genetika hrá dôležitú úlohu pri určovaní veľkosti mozgu, no výsledky našej štúdie poukazujú na to, že existujú aj nejaké externé vplyvy, napríklad celkové zdravie, sociálne, kultúrne alebo edukačné faktory,” vysvetľuje Charles DeCarli, jeden z autorov štúdie. 

Výskumníci využili snímky z magnetickej rezonancie zo štúdie, ktorá začala ešte v roku 1948 a jej primárnym účelom bolo analyzovať vzorce srdcovocievnych a iných ochorení. Pôvodne sa do tejto štúdie zapojilo niečo cez 5-tisíc dobrovoľníkov, mužov a žien vo veku od 30 do 62 rokov. Výskum ale pokračoval 75 rokov a dnes sa v ňom nachádzajú vzorky druhej a tretej generácie dobrovoľníkov.  

Konzistentný nárast mozgu

MRI vyšetrenia sa začali robiť od roku 1999 až do roku 2019 a zachytávali ľudí narodených od 30 rokov až po 70. Roky. Autori štúdie porovnali MRI snímky ľudí narodených v 30. rokoch s tými, ktorí sa narodili v 70. rokoch. Tu pozorovali postupný ale konzistentný nárast niekoľkých mozgových štruktúr.  

Objem mozgu sa pravidelne zväčšoval dekádu po dekáde. Objem mozgu ľudí narodených v 30. rokoch bol 1 234 mililitrov, objem ľudí narodených v 70. Rokoch bol 1 321 mililitrov. To je približne 6,6% nárast.  

Povrch mozgu prešiel ešte výraznejšími zmenami. Ľudia narodení v 30. rokoch mali povrch približne 2 056 štvorcových centimetrov, ľudia narodení v 70. rokoch 2 104 štvorcových centimetrov. Autori štúdie podotýkajú, že ide o zaujímavý nárast až o takmer 15%.  

Ako sme už na začiatku spomenuli, pre vedcov je zatiaľ priskoro hovoriť, čo môže nárast v objeme a povrchu mozgu pre človeka znamenať. Pozorovali však, že percento populácie postihnutej Alzheimerovou chorobou alebo iným neurodegeneratívnym ochorením postupne klesá. Tvrdia, že počet ľudí postihnutých demenciou klesá približne o 20% za desaťročie už od 70. rokov. Autori štúdie sa domnievajú, že za to môže väčší a zdravší mozog.  

Autori štúdie ale upozorňujú, že toto nie sú definitívne závery. V ďalších výskumoch sa lepšie pozrú na to, aké výhody nám môže väčší mozog poskytnúť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre