Bežné chemikálie, ktoré máme doma, nám môžu poškodiť náš mozog, varujú vedci

Vedci identifikovali dve triedy chemikálií, ktoré majú potenciál poškodiť nám mozog. Bežne ich máme v domácnostiach.

mozog a chemikalie v domacnosti
Zdroj: Sebastian Kaulitzki / Shutterstock.com a Natali _ Mis / Shutterstock.com

Pre väčšinu z nás je domácnosť priestorom, v ktorom sa cítime najbezpečnejšie, kde nám nič nehrozí. No čo ak tomu celkom tak nie je? Výskumníci zo Case Western Reserve University prišli so zaujímavou prácou, v ktorej tvrdia, že niektoré bežné chemikálie, ktoré sú bežne prítomné v domácnostiach, môžu negatívne ovplyvniť zdravie našich mozgov.

Neurologické poruchy bežne pripisujeme genetike a ovplyvňujú milióny ľudí. Niekedy ale tieto poruchy sú viac vypuklé a inokedy menej. Vplývajú na to totiž aj environmentálne faktory.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci hovoria, že niektoré bežne vyskytujúce sa chemikália v domácnostiach, ovplyvňujú mozgové oligodendrocyty. Ide o špecializovaný typ buniek, ktorý vytvára ochrannú izoláciu okolo nervových buniek.

„Strata oligodendrocytov je základom roztrúsenej sklerózy a iných neurologických ochorení,“ povedal hlavný výskumník štúdie Paul Tesar, profesor inovatívnej terapie Dr. Donald a Ruth Weber Goodmanovci a riaditeľ Inštitútu pre gliové vedy na lekárskej fakulte. „Teraz ukazujeme, že špecifické chemikálie v spotrebiteľských produktoch môžu priamo poškodiť oligodendrocyty, čo predstavuje predtým nerozpoznaný rizikový faktor neurologických ochorení.“

Vedci identifikovali dve skupiny látok

Výskumníci k tomuto záveru prišli po analýze viac ako 1 800 chemikálií, ktorým sme v našich domovoch často vystavení. Vedci identifikovali dve triedy chemikálií, ktorými sú organofosfátové retardéry horenia a kvartérne amóniové zlúčeniny. Organofosfátové retardéry horenia sú chemické látky pridávané do materiálov, aby sa znížila ich horľavosť a zlepšila odolnosť proti ohňu. Často sú prítomné napríklad v čalúnení nábytku, stavebnom materiáli a podobne. Kvartérne amóniové zlúčeniny sú látke známe hlavne vďaka svojim dezinfekčným vlastnostiam. Ako už asi tušíte, tak sa často používajú napríklad v dezinfekčných a antiseptických prípravkoch a vo výrobkoch osobnej starostlivosti.

Následne vedci pomocou laboratórnych experimentov, pri ktorých použili bunkové a organoidné systémy, preukázali, že amóniové zlúčeniny spôsobujú odumieranie oligodendrocytov, zatiaľ čo organofosfátové retardéry horenia zabraňujú dozrievaniu oligodendrocytov.

Tieto tvrdenia verifikovali následne aj na experimentoch na myšiach. Zistili, že tieto látky poškodzujú oligodendrocyty vo vyvíjajúcich sa mozgoch myší. Vedcom sa tiež podarilo nájsť prepojenie medzi expozíciu jednej z chemikálií so zlými neurologickými výsledkami u detí na národnej úrovni.

„Zistili sme, že oligodendrocyty – ale nie iné mozgové bunky – sú prekvapivo citlivé na kvartérne amóniové zlúčeniny a organofosfátové spomaľovače horenia,“ povedala Erin Cohn, vedúca autorka a postgraduálna študentka školiaceho programu pre medicínskych vedcov na School of Medicine. „Pochopenie ľudského vystavenia týmto chemikáliám môže pomôcť vysvetliť chýbajúce spojenie v tom, ako vznikajú niektoré neurologické ochorenia.“

Vedci záverom doplňujú, že táto problematika si vyžaduje ďalšie skúmanie. Prízvukujú ale, že by sme túto problematiku nemali podceňovať.

„Naše zistenia naznačujú, že je potrebná komplexnejšia kontrola vplyvov týchto bežných chemikálií pre domácnosť na zdravie mozgu,“ povedal Tesar. „Dúfame, že naša práca prispeje k informovaným rozhodnutiam týkajúcim sa regulačných opatrení alebo behaviorálnych zásahov s cieľom minimalizovať chemickú expozíciu a chrániť ľudské zdravie.“, uzatvára.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre