Čína začala s vrtom, ktorým sa chce dostať 10-km pod povrch Zeme: Čo chcú týmto ambicióznym projektom dosiahnuť?

Čína sa chce vo svojom ambicióznom projekte dostať cez 10 vrstiev hornín. Ich vrt si však titul najhlbšej diery nezíska.

diera vrt cina
Zdroj: PWT / Shutterstock.com

Čínski vedci začali so svojim ambicióznym projektom, s vŕtaním 10-tisíc metrov hlbokej diery, informuje IFL Science. Pôjde tak o najhlbší vrt, aký sa v Číne doteraz vykonal. Vrt sa nachádza vo vnútrozemí púšte Taklimakan, najväčšej púšte v krajine.

Cieľom vedcov je prejsť cez 10 vrstiev horniny, do vrstvy, ktorá pochádza z obdobia kriedy. Toto obdobie sa datuje 145-miliónov rokov do minulosti. Výskumníci chcú identifikovať minerálne zdroje, ktoré táto vrstva ponúka, rovnako ako bližšie popísať rôzne environmentálne riziká ako napríklad zemetrasenia a sopečné erupcie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rekord neprekonajú

Hoci je cieľ vedcov z Číny naozaj pôsobivý, ich práca nebude najhlbšou dierou, akú kedy človek vyvŕtal. Ňou je Kholský superhlboký vrt, ktorý dosahuje hĺbku až 12 261 metrov. Kholský superhlboký vrt sa nachádza v Rusku, neďaleko hranice s Nórskom a vznikol ešte v bývalom Sovietskom zväze. Častokrát sa táto diera označuje aj ako “diera do pekla”. Projekt začal v roku 1970 v bývalom Sovietskom zväze. Spočiatku plánovali vedci vŕtať tak hlboko, ako je to možné. Predpokladalo sa, že sa dostanú do hĺbky 14.5 km, no po neočakávane vysokých teplotách sa nakoniec prevŕtali do hĺbky len niečo cez 12 km. Aj tak ale ide o najhlbší zemský vrt, ktorý nakoniec skončil aj v Guinnessovej knihe rekordov. 

Projektu trvalo celých dvadsať rokov, než sa dostali do hĺbky 12 km. V tomto bode začal byť vrt problematický, pretože sa výskumníci stretli s nečakane vysokými teplotami. V hĺbke 12 km zaznamenali teploty pohybujúce sa okolo 180 °C, čo je dvakrát viac, než sa očakávalo. Takáto vysoká teplota deformovala vrtáky a trúbky. Vedci zároveň opisovali, že skala sa v takejto hĺbke správala viac ako plast, než ako kameň. 

Ako diera do pekla sa Kholský vrt začal prezývať podľa jednej z legiend, ktorá okolo najhlbšej diery sveta prirodzene vznikla. Tá hovorí, že počas práce narazil vrták na vrstvu, ktorá pod sebou ukrývala obrovskú dutinu. Vedci boli prirodzene zvedaví, tak do diery spustili mikrofón odolný voči vysokým teplotám. Mikrofón zachytil šokujúce zvuky a veľa vedcov počulo na nahrávke niečo, čo identifikovali ako výkriky zatratených duší. Neskôr sa ukázalo, že výkriky sú skutočné, no ide o zvukové efekty, ktoré niekto zostrihal z rôznych nahrávok. Niekto poukázal, že výkriky pochádzajú z film Baron Blood, ktorý vyšiel v roku 1972.  

Projekt má vysoké očakávania

Čo sa týka započatého čínskeho projektu, očakávania sú naozaj vysoké. Výskumníci si však zároveň uvedomujú aj náročnosť celej úlohy. 

“Náročnosť celého vrtu by sa dala prirovnať k veľkému nákladnému vozidlu, ktoré sa pokúša prejsť priepasť na dvoch tenkých oceľových kábloch,” tvrdí Sun Jinsheng, jeden z vedcov podieľajúcich sa na vrte.  

Ak by aj nejaké peklo existovalo, ak sa k nemu neprekopal Kholský superhlboký vrt, projekt čínskych vedcov sa k nemu určite nedostane. Aj napriek tomu ide o mimoriadne fascinujúci výskum, ktorý by nám mohol prezradiť viac o planéte, ktorá tu bola pred viac ako 140-miliónmi rokov.  S hlbokými vrtmi by sme jedného dňa mohli načrieť do prakticky neobmedzeného energetického zdroja, ktorým je geotermálna energia. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre