Ambiciózny koncept Earthgrid „zničí“ tradičné mechanické vrtáky: Je toto budúcnosť budovania infraštruktúry?

Pôsobivý koncept má oproti mechanickým vrtákom niekoľko výhod, no zároveň má enormnú spotrebu energie.

Plazmový vrták je rýchlejší a lacnejší spôsob kopania tunelov.
Zdroj: YouTube (Earthgrid)

Earthgrid je koncept plazmového vrtáku, ktorý by dokázal prekopať tunel stokrát rýchlejšie a o 98% lacnejšie, než tradičné vrtáky. Ambiciózny plán by mal pomôcť vytvoriť nové siete pre internet, energie a iné služby, píše portál New Atlas.

Tradičné vrtáky sú masívne stroje, ktoré sú náročné na údržbu a pracujú veľmi pomaly. Existuje však oveľa jednoduchší spôsob. Hrubé vrstvy skaly možno pomocou mimoriadne vysokých teplôt nalomiť a niektoré aj vypariť. Ak dokáže termálny vrták vrstvu skaly poškodiť, vysoký tlak vrstvu rozbije a úlomky odfúkne preč.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Takéto zariadenie by mohlo prekopať tunel bez toho, aby muselo zastaviť. Ďalšou výhodou je aj to, že dokáže fungovať čisto na elektrickej energii. Vďaka tomu môže plazmový vrták pracovať bez vytvárania emisií a oveľa rýchlejšie a lacnejšie, než bežné mechanické vrtáky. Vďaka tomu sa ekonomicky náročné projekty stávajú reálnymi.

Rýchlejšie a lacnejšie

Earthgrid sa skladá z niekoľkých plazmových horákov dosahujúcich teploty až 27-tisíc °C. Horáky sú umiestnené v špirále na veľkej diskovej štruktúre. Tie sa spustia všetky naraz, zatiaľ čo disk bude rotovať, aby sa zaručilo 100% pokrytie. Uvoľnené skaly koncept Earthgrid posunie smerom dozadu do malých vozíkov ťahaných napájacím káblom.

Napájanie musí zvládnuť spotrebu až 40 megawattov pri bežnom použití, no ak bude treba väčší výkon, kábel musí dokázať dodávať až 120 megawattov energie. Ide o obrovské množstvo energie, no výsledkom je tunel, do ktorého by ste sa ledva zmestili. Ak by mal plazmový vrták vytvoriť servisný tunel, v ktorom by mohol človek pohodlne kráčať, za vrták by museli umiestniť ešte jedno väčšie zariadenie. Tunel s priemerom 10 metrov by za väčším zariadením musel mať ešte jedno zariadenie.

Plazmový vrták je rýchlejší a lacnejší spôsob kopania tunelov.
Zdroj: Earthgrid

V takomto prípade by sa spotreba vyšplhala až na 1.38 gigawattov, no autori konceptu tvrdia, že neexistuje horná hranica pre spotrebu energie. Čím viac vrtáky vylepšíte, tým rýchlejšie vytvoria tunel.

Autori konceptu tvrdia, že pri maximálnom výkone dokážu plazmové vrtáky prekopať až jeden kilometer za deň, čo je stokrát rýchlejšie, než existujúce mechanické vrtáky. Vrták Muskovej spoločnosti Boring Company má zvládnuť približne 0.24 km za deň, no v praxi sa mu podarilo za deň prekopať len 15 metrov.

Čo sa týka ceny, aj tam Earthgrid boduje. Nízkovýkonná konfigurácia by mohla meter tunelu prekopať za cenu 300 amerických dolárov. Na webovom portály Earthgrid sa píše, že náklady na prevádzku sú oveľa nižšie, než v prípade mechanických vrtákov. Odpadá totiž potreba meniť vrtáky a hlavice niekoľkokrát za deň.

Plány do budúcna zatiaľ nie sú úplne jasné, no spoločnosť uvažuje, že bude svoje služby predávať alebo vytvorí vlastnú sieť tunelov, ktoré by si mohli záujemcovia prenajímať. Dúfajú, že sa im jedného dňa podarí vybudovať novú sieť ťahajúcu sa pod celými Spojenými štátmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre