Čína tlačí dopredu novú zbraň proti satelitom: Hovorí o jadrovej explózii v atmosfére planéty

Starlink a podobné koncepty sa môžu v budúcnosti stať v čase konfliktu hrozbou, vysvetľuje štúdia.

Čína tlačí dopredu novú zbraň proti satelitným konšteláciam
Zdroj: DARPA

Stredne veľká jadrová explózia na hranici vesmíru by podľa čínskych vedcov mohla vytvoriť dočasný radiačný oblak, ktorý by dokázal vyradiť veľké množstvo satelitov na obežnej dráhe Zeme, informuje portál The Drive.

Samo o sebe ide o zvláštny koncept, pričom hlavný problém tvorí hlavne praktickosť celého nápadu. Dnes sa ale čoraz častejšie rozmýšľa nad tým, ako efektívne vyradiť z prevádzky rozsiahle satelitné konštelácie, ako napríklad Starlink. Čínski vedci v tomto prípade pracovali s mimoriadne presnou simuláciou jadrových explózií, ktorá im ukázala, ako by sa zbraň správala, keby detonovala v rôznych výškach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Podľa modelu by stačila 10 megatonová jadrová hlavica na to, aby vážne ohrozila satelity na obežnej dráhe. Ak by explodovala vo výške 80 km, premenila by molekuly vzduchu na rádioaktívne častice a vytvorila oblak s tvarom obrátenej hrušky,“ vysvetľuje správa z jadrového inštitútu NINT.

Podľa nej by mohla radiácia spôsobiť poškodenie alebo úplné zničenie zasiahnutých satelitov. Radiačný oblak by sa rozpustil rýchlo, teda pravdepodobne by nezasiahol ďalšie satelity, ktoré sa nachádzajú mimo plánovanej oblasti útoku. Vedci nevysvetľujú presnejšie ako by mala ich zbraň fungovať, no vysoké dávky radiácie, predovšetkým gama žiarenia, dokážu poškodiť elektronické systémy, ak nie sú dobre chránené.

Jadrové explózie vo vysokých nadmorských výškach predstavujú jeden problém. Dokážu vytvoriť silné elektromagnetické pulzy, ktoré môžu poškodiť elektroniku na Zemi. Dôkazom toho je aj test z roku 1962, Starfish Prime. Bol to jadrový test, ktorý vykonala armáda spojených štátov nad Tichým oceánom, no explózia poškodila elektrické systémy na Havaji.

Predstavujú satelitné konštelácie hrozbu?

Zároveň stále nie je známe ani to, čo bude s poškodenými satelitmi. Existuje riziko, že sa z nich stane nebezpečný vesmírny odpad, rovnako ako keby ich zasiahla raketa. Aj napriek mnohým nejasnostiam sa Čína rozhodla projekt posunúť dopredu.

V budúcnosti by totiž krajiny vo vojnovom konflikte mohli čeliť celým satelitným konšteláciám, ktoré by mohli predstavovať problém. Skladajú sa väčšinou z relatívne malých a ľahko nahraditeľných satelitov. Ak by sa krajina rozhodla zaútočiť napríklad raketou, stálo by ju to oveľa viac, než škody, ktoré by útokom napáchala. Jedným útokom totiž dokážu vyradiť len niekoľko satelitov, aj to v najlepšom prípade.

Satelitné konštelácie môžu pomáhať vo vojenskom konflikte, ako to dokazuje Starlink na Ukrajine. Spoločnosti miliardára Elona Muska sa nedávno vyhrážalo aj Rusko, ktoré povedalo, že civilné satelity môžu byť vhodným cieľom pre vojenskú odplatu. Čína však hľadá nové spôsoby, ako sa s budúcou hrozbou satelitných konštelácií vysporiadať.

„Musíme sa naučiť kombinovať jemné a tvrdé spôsoby útoku,“ píše sa v správe.

Čína momentálne hľadá spôsoby, ako buď vyradiť niektoré systémy satelitných konštelácií, alebo zničiť ich operačný systém úplne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre