AKTUÁLNA UDALOSŤ: Čína ako prvá krajina na svete pristala na odvrátenej strane mesiaca

cina pristala na odvratenej strane mesiaca
Zdroj: Twitter (China Xinhua News)

Podarilo sa! Čína oficiálne hlási, že sa jej podarilo pristať na odvrátenej strane Mesiaca, ktorá bola pre nás doteraz „tabu“.

Čína počas dnešného dňa pristála ako prvá na odvrátenej strane Mesiaca, konkrétne na južnom póle v oblasti Aitken Basin. Jedná sa o oblasť, ktorá je široká približne 1550 míľ, teda necelých 2500 kilometrov. Táto oblasť vznikla pred miliardami rokov pri náraze obrovskej skaly do Mesiaca. Preskúmanie tejto oblasti nám umožní sa viac dozvedieť o solárnom systéme aký bol v minulosti.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Projekt Chang’e-4 nám pomôže spoznať Mesiac viac do hĺbky

Chang’e-4 je projekt, vďaka ktorému sa budeme môcť dozvedieť množstvo informácií o južnej strane Mesiaca. Čoskoro v tejto oblasti bude nasadený rover vybavený množstvom vedeckých nástrojov, ktorý bude skúmať zloženie a štruktúry hornín v tejto oblasti. Medzitým bude zbierať informácie týkajúce sa o oblohy. Totiž unikátna pozícia umiestnenia lode na vzdialenej časti Mesiaca poskytne bezkonkurenčný pohľad na hviezdy.

Čína je prvou krajinou, ktorá sa dostala na odvrátenú časť Mesiaca. Dôvodom prečo iným krajinám sa to nepodarilo mali byť problémy s komunikáciou. To sa však Číne podarilo vyriešiť prostredníctvom špeciálneho satelitu  Queqiao, ktorý operuje na dráhe medzi Mesiacom a Zemou.

Zdroj: TheVerge.com 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre