Čína chce svojich kozmonautov ubytovať v lunárnych jaskyniach: Prečo to nie je vôbec zlý nápad?

Viaceré vesmírne agentúry chcú na povrchu Mesiaca vytvoriť základňu pre astronautov, najlepšie miesto môže byť pod povrchom.

Vrátime sa späť do jaskýň?
Zdroj: NASA, Unsplash (Devon Janse van Rensburg), Úprava: Vosveteit.sk

Ľudstvo začínalo svoju evolučnú cestu v jaskyniach a zdá sa, že sa tam vrátime opäť. Posledné roky vesmírne agentúry začali čoraz častejšie spomínať cestu na Mesiac, pričom tentokrát by na povrchu našej prirodzenej družice mali astronauti ostať a žiť.  

Programy ako Artemis chcú dokázať, že človek by dokázal prežiť aj za hranicami našej planéty. Mesiac je v tomto smere ideálnym “cvičiskom” pred náročnejšími počinmi, napríklad cestou na Mars. Jeden z problémov, ktorému budú astronauti na povrchu Mesiaca čeliť, je solárna radiácia. Okrem toho však budú čeliť aj dopadom meteoritov, vyvrhnutému materiálu po náraze alebo výrazným skokom v teplotách. Ako informuje portál Universe Today, v tomto smere by nám lunárne jaskyne mohli poskytnúť potrebnú ochranu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Presnejšie ide o lávové tunely a pod povrchom Mesiaca by mohli byť stovky, možno až tisíce takýchto štruktúr. Misia Lunar Reconnaissance Orbiter našla na povrchu množstvo oblastí, kde sa lávové tunely zrútili a poskytli tak prirodzený otvor do tunelu. Hoci je ťažké povedať, ako by mohli tieto tunely vyzerať, predpokladá sa, že niektoré môžu mať v priemere stovky metrov. Ideou je, že sa astronauti v týchto tuneloch usídlia a pevný strop lávového tunelu im poskytne dodatočnú ochranu pred drsným lunárnym počasím. Myšlienku ubytovania v lávových tuneloch zvažovala NASA aj iné vesmírne agentúry. Momentálne však nad ňou uvažuje aj Čína, ktorá taktiež plánuje na Mesiac poslať svojich kozmonautov.  

Lávové tunely vznikli ešte v čase, keď na povrchu Mesiaca tiekla láva. Vrchná vrstva prúdu ochladla a zatvrdla, no pod touto vrstvou láva stále tiekla. Nakoniec sa dostala na iné miesto a po sebe nechala prázdny tunel. Tieto štruktúry nie sú výnimočné len pre Mesiac, veľa ich nájdeme aj u nás, na Zemi. Vedci zatiaľ nemajú jasnú predstavu, kedy sopečná činnosť na Mesiaci skončila. Niektorí tvrdia, že pred približne miliardou rokov, iní zas, že stopy vulkanizmu v malej škále môžeme pozorovať aj v období posledných 50-miliónoch rokov. Z praktického hľadiska sú však lávové tunely prázdne a mimoriadne praktické.  

Ideálny úkryt v lávových tuneloch Mesiaca

Ak na Mesiac dopadá slnečné svetlo, teploty sa môžu vyšplhať až na 120 stupňov Celzia. Na nočnej strane zas prudko klesajú na -173 stupňov Celzia. Aj práve kvôli tomuto drastickému teplotnému rozdielu je náročné navrhnúť vybavenie, ktoré by ho dokázalo ustáť a pracovať tak, ako má. V tomto smere lávové tunely ponúkajú prirodzený spôsob ako priniesť stabilné podmienky.  

Čínsky vedec, Zhang Chongfeng, vo svojej novej štúdii tvrdí, že lávové tunely na Zemi a na Mesiaci sú dostatočne podobné na to, že jeden typ môže byť analógom druhého. Existujú dva typy vstupov do lávového tunelu – vertikálny vstup a naklonený vstup. 

Vertikálny vstup je kolmým otvorom, ktorý vznikol keď sa strop lávového tunelu nejakým spôsobom prepadol. Astronauti by potrebovali pre vstup do tunelu buď výťah, alebo by doňho museli vletieť. Naklonený vstup ponúka svah, po ktorom by mohli astronauti prirodzenejšie vstúpiť do tunelu. Čína momentálne pracuje na niekoľkých vozidlách, ktoré by mohli tunely preskúmať. Pôjde o robotov na kolesách alebo nohách, pričom chce Čína poslať do tunelov aj leteckého drona. Ten by sa vedel v tuneloch navigovať sám pomocou mikrovlnných a laserových radarov.  

Čínska vesmírna agentúra nezdieľa s ostatnými toľko informácií ako napríklad NASA. Zdá sa však, že chce začať s výstavbou lunárnej základne do roku 2028. Nevie sa, či tento plán zahŕňa základňu v lávovom tuneli alebo stanicu na obežnej dráhe. Toto tvrdenie sa bije s najnovším vyjadrením, že chce s astronautmi pristáť na Mesiaci do roku 2030.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre