SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Opustíme niekedy našu Zem? Toto potrebujú astronauti, aby prežili na Mesiaci!

Keď Astronauti opustia našu planétu, budú potrebovať množstvo vecí, ktoré si so sebou zobrať nemôžu.

Americká NASA hľadá spôsoby, ako dostať astronautov späť na Mesiac, no tentokrát vesmírna agentúra plánuje na našej prirodzenej družici aj ostať. Prípravy na program Artemis sú v plnom prúde, no ak chcú astronauti ostať mimo Zeme dlhšiu dobu, musia mať k dispozícii množstvo vecí.

V prvom rade musia vedieť komunikovať so Zemou, mať kyslík na dýchanie a vodu, píše portál SciTech Daily. Samozrejme, všetky potrebné veci si môžu zobrať so sebou, no to by bolo nesmiene nákladné. Zaujímavejšou a udržateľnou možnosťou je vytvoriť potrebnú infraštruktúru na mieste, alebo in-situ.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

In-situ je spôsob budovania infraštruktúry, ktorý využíva materiály, dostupné priamo na mieste, či už je to povrch Mesiaca, alebo Marsu. Európska vesmírna agentúra hľadá množstvo spôsobov, ako by mohli astronauti týmto spôsobom vybudovať všetko, čo na povrchu Mesiaca potrebujú. Materiály, nachádzajúce sa na Mesiaci pomôžu astronautom vybudovať ubytovanie, chrániace ich pred nehostinnými podmienkami mesiaca, alebo cesty, či dokonca pristávaciu plochu pre rakety.

Prvá štúdia zaoberajúca sa využívaním zdrojov planéty, či mesiaca, vznikla už v roku 1999. Presnejšie sa zameriavala na alternatívne spôsoby pohonu rakiet a zdôrazňovala, že v tomto storočí bude potrebné, aby sme takýto systém pohonu zaviedli. Vďaka nemu by mohlo ľudstvo drasticky zraziť náklady na vesmírne cestovanie, napríklad k Marsu.

Od tohto bodu sa štúdie naplno rozbehli. Európska vesmírna agentúra uverejnila štúdie, ktoré sa zameriavali na výrobu paliva pre rakety, alebo chemikálií, potrebných pre život, priamo na mieste misie. Prvotné štúdie sa zameriavali na Mars a na spôsoby, ako získať dusík, kyslík, vodík a vodu z marťanskej atmosféry a pôdy.

Ako prežiť na Mesiaci?

Po 13 rokoch nastal čas, kedy môžeme teoretické štúdie preskúmať aj z praktického hľadiska. Posledných pár rokov sa Európska vesmírna agentúra venuje spôsobom, ako môžeme z lunárneho regolitu vybudovať ubytovanie, alebo systémy na udržanie tepla, či výrobu elektriny. Zistilo sa aj to, že regolit môže byť dobrým stavebným materiálom. Zároveň vesmírna agentúra našla vhodný spôsob, ako postaviť ubytovanie na Mesiaci pomocou 3D tlačiarne.

Nedávne štúdie sa zároveň zaviazali, že do roku 2025 dokážu, že je možné produkovať vodu a kyslík priamo na Mesiaci. Európska vesmírna agentúra zároveň pripravuje misiu PROSPECT, ktorá bude zisťovať kvalitu zdrojov na povrchu Mesiaca. Pred dvoma rokmi Európska vesmírna agentúra spustila prototyp, ktorý získava kyslík z umelého mesačného prachu. Ďalším krokom je spustiť prototyp, ktorý by to isté dokázal priamo na Mesiaci.

Lenže čo bude nasledovať? Než sa na Mesiac vyberú prvý astronauti, pravdepodobne uvidíme viac prototypov, ktoré dokážu využívať to, čo nám naša prirodzená družica vie poskytnúť. V súčasnosti sa uvažuje napríklad aj o výrobe solárnych článkov z mesačnej pôdy, alebo o tom, ako pestovať rastliny priamo na Mesiaci.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close