Chránite si smartfón pred hackermi či online hrozbami? Toto je „povinná jazda“, ako si ochrániť súkromie a dáta v telefóne

Pozrite sa na viacero odporúčaní, ako by ste mali chrániť svoj smartfón pred kybernetickými hrozbami, ktoré na nás číhajú z každej strany.

hacker telefon
Zdroj: Cleanpng.com, Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Využívajte dvojfaktorové overenia

Pri aplikáciách ako Instagram, Facebook či Snapchat, ale aj pri ďalších, napríklad tých, kde pracujete s citlivými údajmi, používajte dvojfaktorové overenie. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o nástroj, ktorý pri prihlásení sa do služby bude požadovať dodatočné heslo, ktoré vám príde napríklad cez SMS. Vďaka tomu, ak keby hacker či útočník získal vaše prihlasovacie údaje do nejakej služby, tak sa do nej nedostane. Nezabúdajte na to, že hacker sa môže k vašim prihlasovacím údajom dostať rôznymi spôsobmi, kedy nemusíte ani pohnúť prstom. Napríklad, ak sa nabúra do nejakej služby, kde máte účet.

Nainštalujte si antivírusový program

Je užitočné mať v smartfóne nejaký antivírus, pomocou ktorého môžete zoskenovať váš telefón a identifikovať škodlivý softvér. Myslite ale na to, že by ste mali siahnuť po programe, ktorý je od renomovanej spoločnosti a nie po prvom riešení, na ktoré natrafíte. Paradoxne, riešenia zadarmo, sú často podvodom. Prinajmenšom používajte Google Play Protect. Ide o nástroj, ktorý nájdete v Obchode Play a slúži na detekciu potenciálne nebezpečného softvéru v telefóne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Google Play Protect_3
Zdroj: Vosveteit.sk

Zapnite si funkciu nájsť moje zariadenie

Funkcia „Nájsť moje zariadenie“ je zabudovaná aplikácia, ktorá sa už na vašom mobile nachádza a nie je ju potrebné inštalovať. Ak je funkcia zapnutá, pri strate alebo krádeží zariadenia, viete nájsť presnú lokáciu, kde sa nachádza.

navod ako najst a vymazat strate telefon_2
Zdroj: VoSveteIT.sk

Pozerajte sa po povoleniach, ktoré aplikácie požadujú

Z času na čas je naozaj dôležité si pozerať, aké aplikácie majú aké povolenia dovolené. Ak si na to nedávate pozor, nemáte ani predstavu, k čomu všetkému majú aplikácie prístup, či už k polohe, telefónnemu číslu či k fotografiám. Niektoré povolenia dokonca umožňujú čítať upozornenia, odosielať SMS správy či inštalovať ďalší softvér do vášho zariadenia na pozadí telefónu. Vo všeobecnosti platí, že citlivé a nebezpečné povolenia, by sme nemali dávať aplikáciám, u ktorých nemáme 100% dôveru, že sú v poriadku.

Android_spavca aplikacii
Zdroj: Vosveteit.sk

Nesťahujte do telefónu súbory, o ktorých neviete, čo sú zač

Určite to poznáte, príde vám e-mail v ňom je príloha, napríklad faktúra či nejaký Excel súbor. Vedeli ste ale, že hackeri často do týchto súborov schovávajú vírusy? Predtým, ako sa rozhodnete stiahnuť prílohu v e-maile a otvoriť ju, tak si skontrolujte, kto je jej odosielateľom a rovnako sa pozrite aj na to, o aký typ súboru ide. Vo všeobecnosti buďte opatrný pri súboroch, ktoré majú prílohu BAT, CMD, EXE, WSF, REG a ďalšie. Tieto typy súborov sú schopné po ich otvorení vykonávať totiž rôzne úlohy, napríklad infikovať váš smartfón či počítač vírusom.

Ako chránite svoj smartfón či svoje súkromie pred kybernetickými hrozbami, prípadne, chránite sa vôbec nejako? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre