Chráni režim inkognito naše súkromie? Asi budete prekvapený, nefunguje totiž celkom tak, ako si pravdepodobne myslíte

Využívate režim inkognito v domnení, že vás na internete úplne ochráni? Pozrite sa, v akých situáciách tomu tak skutočne je.

rezim inkognito
Zdroj: kindpng.com

V dnešnom online svete na nás na mnohých miestach striehne akási hrozba. Aj preto sa mnohí používatelia snažia rôznymi spôsobmi chrániť seba a svoje súkromie na internete. Takou prvotnou myšlienkou a najdostupnejšou možnosťou je napríklad režim inkognito, ktorý ale každý internetový prehliadač nazýva ináč. V akej veľkej miere nás a naše súkromie na internete tento režim ochráni?

Pred čím nás ochráni režim inkognito?

Intenzita ochrany najmä súkromia závisí aj od samotného prehliadača. Každý totiž poskytuje iné funkcionality. V základe ide ale o rovnaký princíp. Súkromné režimy v prvom rade chránia naše súkromie v rámci jedného počítača, ktorý navštevuje viacero ľudí. Prehliadač totiž neuchováva napríklad históriu prehliadania alebo prihlasovacie údaje. Vypnutím prehliadača v režime inkognito tým pádom odpadajú starosti ohľadom toho, či ste sa odhlásili zo svojich sociálnych sietí. V istej miere je režim inkognito výborný aj na zníženie miery sledovania stránkami. Tie totiž využívajú súbory cookies na sledovanie vašej aktivity, na základe ktorej prispôsobia reklamy, ktoré sa vám zobrazujú.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Google Mapy inkognito rezim
Zdoj: Vosveteit.sk

Aj preto je dobré režim inkognito využiť napríklad pri hľadaní lacných leteniek, či iných produktov. Stránky aeroliniek a ďalšie obchody totiž zvyknú zhromažďovať údaje o vašej návštevnosti a o hľadaní konkrétnej trasy, ktorej letenku vedia následne na základe vášho dopytu zdražiť. Tieto možnosti blokovania cookies a sledovania medzi stránkami má každý prehliadač vo svojom režime inkognito iný. Preto sa určite pozrite do jeho nastavení.

Na čo je režim inkognito prikrátky?

Pri pripájaní sa na internet si musíme uvedomiť jeden fakt. Všetky stopy, ktoré za sebou zanecháme, sa ukladajú na dve miesta. Jedným je zariadenie, z ktorého sa pripájame a druhým je web, na ktorý sa pripájame. Režim inkognito nám vie pomôcť s (ne)uložením dát na našom zariadení, no má menší dosah na web, na ktorý sa pripájame. Hlavne, ak sa na danom webe prihlásime so svojimi prihlasovacími údajmi. Čiže aj v prípade, keď použijete režim inkognito, taký Facebook alebo YouTube vie, že ste sa na ich web prihlásili.

Režim inkognito taktiež nestačí v prípade, ak sa na web pripájate zo zariadenia napríklad v práci alebo škole. Správca siete totiž vie vidieť všetky aktivitu, ktorá prechádza cez daný uzol. Takže ani týmto súkromným režimom neobídete blokované stránky, ktoré vám zablokoval váš správca siete v práci.

Ako sa teda brániť v online svete?

Okrem spoliehania sa na súkromné režimy prehliadačov samozrejme existujú aj iné cesty na ochránenie seba a svojho súkromia v online priestore. Zrejme najrozšírenejším a najpopulárnejším príkladom sú VPN služby. Tie vedia pomerne slušne anonymizovať vaše prehliadanie. Tieto údaje môžu ale byť ukladané na serveroch poskytovateľa a ten ich vie v krajných prípadoch poskytnúť napríklad polícii. Preto pri výbere VPN služby je potrebné pozerať sa po takom poskytovateľovi, ktorý tieto údaje nespracováva.

Ako nastaviť VPN sieť na androide?
Zdroj: Unsplash (Privecstasy)

Používateľ má taktiež možnosť stiahnuť si prehliadač, ktorý už v základe dbá na súkromie používateľa, akým je napríklad prehliadač Tor. No odborníci taktiež pripomínajú, že používateľ nemôže na internete očakávať úplnú anonymitu. Tým, že sa pripájame na internet totiž za sebou vždy zanechávame istú stopu.

A aké prostriedky či funkcionality používate na ochranu súkromia v online priestore vy? Podeľte sa s vašim názorom dolu v komentároch.

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre