ChatGPT aj vo vašom aute? Veľká automobilka oznámila integráciu AI chatbota do vozidiel!

ChatGPT prichádza aj do vozidiel známej značky automobilov. Vylepšiť má hlasového asistenta, ktorého majú k dispozícii.

chatgpt titulka
Zdroj: Ascannio / Shutterstock.com

AI chatbot ChatGPT od spoločnosti OpenAI sa v posledných mesiacoch teší obrovskej popularite medzi používateľmi. Niektorí si naň zvykli až natoľko, že aktuálne tohto chatbota vieme nájsť aj v iných nástrojoch ako je napríklad vyhľadávač Bing či prehliadač Edge od Microsoftu. V skutočnosti spoločnosť Microsoft uzatvorila dohodu o spolupráci s OpenAI, vďaka ktorej môžeme očakávať rozširovanie tohto chatbota aj medzi ďalšie nástroje a služby. Tejto príležitosti sa chytila aj známa veľká automobilka, ktorou je spoločnosť Mercedes-Benz. O tejto spolupráci nás upozornila spoločnosť priamo na svojich stránkach pomocou tlačovej správy.

Spoločnosť Mercedes-Benz prináša ChatGPT aj do vozidiel

Majitelia automobilov značky Mercedes sa pravdepodobne už niekedy stretli s pojmom MBUX, teda hlasovým asistentom. Tohto asistenta si viete vyskúšať aj vo vozidlách na našom trhu, pričom vďaka príkazu Hey Mercedes ho vyvoláte. Po novom však bude tento asistent pracovať aj s populárnym AI chatbotom, teda ChatGPT od spoločnosti OpenAI. Je to výsledkom práve spolupráce medzi spoločnosťou Mercedes-Benz a Microsoftom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

chatGPT
Zdroj: Giulio Benzin / Shutterstock.com

Vďaka ChatGPT bude asistent MBUX schopný viesť s používateľom konverzácie v prirodzenom jazyku. Mercedes navrhuje využitie AI v niektorých úkonoch ako napríklad pýtanie sa asistenta na podrobnosti o cieli alebo odpovedanie na zložité otázky. ChatGPT bude pre vozidlá k dispozícii vo verzii GPT-4, teda ako najpokročilejší model AI, ktorý máme aktuálne k dispozícii. Novinku určite uvítajú viacerí majitelia vozidiel, ktoré pochádzajú práve od spoločnosti Mercedes.

Zatiaľ len v USA

Ako ste ale určite mohli rátať, zo začiatku nebudeme môcť využívať hlasového asistenta s prvkami umelej inteligencie na všetkých trhoch. Mercedes sa rozhodol, že bude túto novinku najskôr testovať na trhu v USA, pričom teraz pôjde len o beta testovanie. Toto testovanie sa bude môcť týkať až 900 000 rôznych vozidiel od spoločnosti Mercedes. Chatbot bude vedieť pomôcť hlasovému asistentovi MBUX prinášať ešte lepšie výsledky pri otázkach, ktoré sa ho budeme pýtať. A aj spoločnosť Mercedes tak získa obrovkskú výhodu v porovnaní s konkurenciou.

Neskôr by sme sa mohli dočkať integrácie ChatGPT do hlasového asistenta MBUX aj do vozidiel od spoločnosti Mercedes-Benz aj na našom trhu. Zatiaľ si ale pravdepodobne chvíľu počkáme, pretože musí prebehnúť testovacia fáza medzi prvými majiteľmi automobilov na verejnosti. Integrácia chatbota v Európe môže trvať niekoľko mesiacov, no je možné, že si na to Mercedes vyhradí aj pár rokov. Prvé ohlasy z používania chatbota vo vozidlách by sme mali však vidieť už v najbližších týždňoch.

Využili by ste ChatGPT aj vo vašom vozidle? Alebo si myslíte, že umelá inteligencia nie je v tomto smere potrebná? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre