Cez Gmail budete môcť posielať správy pomocou hlasu bez toho, aby ste riadne ťukli do klávesnice. Umožní to nová AI funkcia

Gmail má priniesť do svojej aplikácie rozhranie, ktoré umožní hlasové zadávanie príkazov umelej inteligencii, ktorá automaticky napíše na základe príkazu znenie e-mailu.

Gmail spravy titulka
Zdroj: In Green / Shutterstock.com

Gmail je jednou z najpoužívanejších aplikácií na posielanie e-mailov. Do veľkej miery za to Gmail vďačí dominantnej pozícii Google, avšak jednoduché užívateľské rozhranie a funkcie Gmailu isto pomáhajú tiež.

Google najnovšie obohacuje Gmail i svoj prehliadač Chrome rozšírením Help Me Write, ktoré využíva umelú inteligenciu na písanie rýchlych e-mailov. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Help me write
Help me write
Developer: Unknown
Price: Free

Ako má fungovať toto Gmail rozšírenie?

V aktuálnej verzii aplikácie Gmail umelá inteligencia pracuje iba na základe textového vstupu. V budúcnosti by to však malo byť možné aj na základe hlasových príkazov. Špekuluje sa o tom na základe uniknutých dát zverejnených technologickým novinárom @AssembleDebug.

Táto funkcia by bola podobná aplikáciám, ktoré umožňujú hlasové zadávanie v rámci klávesnice. Oproti nim má však Help Me Write poháňaná hlasom pár kľúčových rozdielov.

Táto funkcia by mala byť vstavaná do samotnej mobilnej aplikácie Gmail, takže hlasové vstupy by do nej mali byť možné bez ohľadu na to, či máte do aplikácie integrovanú možnosť hlasových vstupov. Hlasový vstup však umelá inteligencia neprepisuje odslova doslova na papier. Miesto toho funguje ako príkaz pre umelú inteligenciu, ktorá na základe neho navrhne znenie e-mailu. Fungovať by to teda malo podobne, ako napríklad pri príkazoch pre ChatGPT.

Pri používaní tejto funkcie na základe hlasu sa automaticky zjaví ikonka s mikrofónom, podobne, ako keď aktivujete hlasového asistenta. Ak opustíte prostredie pre zadávanie úloh umelej inteligencii, môžete sa doňho neskôr vrátiť a doteraz napísaný návrh ostane zachovaný.

Nie je známe, kedy Google obohatí aplikáciu Gmail touto funkciou. Aktuálne Google túto verziu Gmailu sprístupnil iba pre beta testerov v USA a funguje iba v angličtine. Preto nevieme s istotou kedy bude funkcia dostupnou aj u nás.

E-mailová komunikácia sa mení

Napriek tomu, že v posledných rokoch sa neustále menia sociálne siete pre bežnú komunikáciu, e-mailová komunikácia ostáva štandardom už dlhé desaťročia.

Gmail však nepoužívame na bežnú komunikáciu, ale väčšinou na oficiálne, pracovné písomnosti, prípadne newslettre. E-mailové schránky sú k tomu dizajnované, nakoľko sa pri písaní e-mailov neočakáva okamžitá odpoveď, miesto toho užívatelia pracujú s e-mailom vtedy, keď na to majú vyhradený čas.

Práve toho Google využíva pre integrovanie Gmailu hlbšie do svojho ekosystému, napríklad do Kalendárov Google. E-mail je totiž prostredie so skvelým potenciálom stať sa platformou, na ktorej sa rozdeľujú, usporadúvajú, alebo rovno aj riešia pracovné úlohy. Gmail už teraz triedi e-maily na hlavné, reklamné, či správy od sociálnych sietí, podrobnejšia asistencia na základe vstupov používateľa vykonávaná pomocou umelej inteligencie by však z Gmailu urobila prednostné pracovné prostredie.

Časom sa však nemení len dizajn aplikácie, ale i samotný štýl písania obsiahnutý v e-mailoch. Podobne, ako sa stalo normou na oficiálny e-mail odpísať menej oficiálnou formou z mobilu s ospravedlňujúcou informáciou na konci: ,,Napísané z iPhonu,“ tak sa možno v budúcnosti staneme svedkami automatizovanej a trochu kostrbatej komunikácie písanou umelou inteligenciu s podobným dodatkom ..Napísané umelou inteligenciou“.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre