Česko dáva zelenú spoločnosti Huawei vo výstavbe 5G sietí. Dražba frekvencií sa začne už budúci rok

Česká vláda sa tak uberá podobnými krokmi ako susedné Nemecko

spolocnost huawei
Zdroj: Flickr.com (Kārlis Dambrāns) (CC BY 2.0)

Otázka ohľadom zákazu 5G infraštruktúry od čínskej spoločnosti Huawei v susednej Českej republike je zrejme definitívne uzavretá. Len pár dní po odobrení spoločnosti Huawei v Nemecku sa dozvedáme, že podobným smerom sa bude uberať aj Česko. Vyplýva to z najnovšieho vyjadrenia ministra priemyslu a obchodu Karla Havlíčka, ktorý poskytol krátke vyjadrenie pre český denník Právo.

Zelená pre Huawei v susednom Česku

„Především sledujeme to, jak se to odehrává v Evropě. Oddělme ideologický, politický i ekonomický pohled. Musíme se na Huawei dívat globálně, minimálně z pohledu EU. Technologie, které jsou základem budování sítí 5G, jsou globálního charakteru a já si nedovedu představit, že bychom měli nastavené jiné parametry k přístupu k Huawei nebo jakékoli jiné firmě v Česku než třeba v Německu nebo Polsku, když jsme s těmito zeměmi spojeni pupeční šňůrou,“ uviedol Karel Havlíček pre denník Právo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minister Havlíček tak reaguje na nedávne rozhodnutie Nemeckej spolkovej republiky, ktorá definitívne dokončila prípravu pravidiel pre budovanie 5G infraštruktúry. V pravidlách sa jasne uvádza, že spoločnosť Huawei bude mať identickú pozíciu pri dodávaní technológií, ako ostatní výrobcovia, ktorí svoje služby a technológie ponúkajú v Európe. Podobným smerom sa tak zrejme uberie aj Česká republika a to aj napriek tomu, že ešte minulý rok vydal Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť bezpečnostné varovanie, ktoré popisovalo priamo kybernetickú hrozbu zo strany čínskej spoločnosti Huawei.

Dražba o frekvencie sa začne už o pár mesiacov

I keď vízia funkčných 5G sietí je ešte pomerne ďaleko, dražba nových frekvencií by sa mala uskutočniť už v v januári budúceho roka. Český telekomunikačný úrad chcel dražbu vykonať už v tomto roku, no nakoniec bola presunutá na ďalší kalendárny rok. Samotní operátori budú bojovať o dve zásadné pásma – 700 a 3500 MHz.

Ešte nie je nič definitívne

Samozrejme, do samotnej aukcie, ako aj do výstavby 5G siete zostáva ešte pomerne veľa času, takže netreba celú „kapitolu“ predčasne uzatvárať. Spoločnosť Huawei nie je jediná, ktorá má o dodávky komponentov záujem, pričom bezpečnostné varovanie od kybernetického úradu stále platí. Operátori však uvádzajú, že bezpečnostné varovanie nijako používanie technológií od Huawei nezakazuje, no v prípade, že bude hrozba reálna, neváhajú spoločnosť Huawei vyradiť zo svojho hľadáčika.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre