Českí egyptológovia objavili hrobku egyptského kráľovského pisára Džehutiemhata

Archeológovia z českej Karlovej univerzity si pripisujú ďalší významný objav.

egyptska hrobka
Zdroj: banu sevim / Shutterstock.com

Českí egyptológovia z Filozofickej fakulty Karlovej univerzity objavili hrobku Džehutiemhata, ktorá sa nachádzala na archeologickom nálezisku Abúsír.  

Z hrobky sa zachovala len hlavná šachta. Ako popisujú výskumníci, na dne tejto šachty v hĺbke 14 metrov, sa nachádzala pohrebná komora, ktorá bola postavená z vápencových blokov. Prístup do hrobky umožňovala malá šachta o rozmeroch 1,2 x 1 meter a približne tri metre dlhá úzka chodba. Tá spájala prístupovú šachtu s pohrebnou komorou.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Archeológovia si všimli, že prístupovú šachtu zdobili desiatky vápencových blokov, ktoré pochádzajú z rozobratej nadzemnej časti hrobky generála Menechibnekona, ktorá sa nachádzala neďaleko od hrobky pisára. Prečo bola táto pohrebná komora takto zdobená zatiaľ nie je známe. Okrem toho komoru zdobilo množstvo textov a rôznych scén. Spomedzi nich vyniká “magický” text proti uštipnutiu hadom. Zaujímavosťou je, že hady mohli predstavovať potenciálne riziko, no zároveň mohli byť silnými ochrancami pre zosnulého.  

“Spolu s ďalšími objavmi poslednej doby, napríklad veľkej šachtovej hrobky generála Vahibremerineita, umožňuje táto novoobjavená hrobka porozumieť zmenám, ktoré sa odohrali v Egypte a okolitých štátoch v šiestom až piatom storočí pred Kristom,” tvrdí Ladislav Bareš, koordinátor výskumu šachtových hrobiek na cintoríne Abúsír.

Na strope pohrebnej komory sa nachádza vyobrazenie boha slnka a jeho púte naprieč oblohou. Túto púť dopĺňajú texty o východe a západe slnka. V pohrebnej komore sa nachádza veľký kamenný sarkofág, na ktorom sa taktiež nachádzajú rôzne nápisy a vyobrazenia bohov. Vrchnú stranu sarkofágu zdobí text 178. kapitoly tajomnej Knihy mŕtvych.   

Kráľovského pisára zabezpečili do posmrtného života

Kniha mŕtvych označuje súbor staroegyptských pohrebných textov. Poznáme ju aj ako Kapitoly na vychádzanie do dňa. Z toho čo o Knihe mŕtvych vieme egyptológovia usudzujú, že slúžila ako návod na posmrtný život. Kniha obsahuje množstvo zaklínadiel, no nie všetky sa používali na každom pohrebe. To aké zaklínadlá sa použili záviselo od bohatstva a postavenia zosnulého.  

Niektoré zaklínadlá boli darmi pre bohov, iné zas slúžili na to, aby vedel zosnulý v posmrtnom živote chodiť. Jedno zo zaujímavejších zaklínadiel malo zabrániť tomu, aby sa človek “prevrátil naruby a pojedal výkaly”.

Sarkofág Džehutiemhata obsahoval tiež vyobrazenie bohýň Eset a Nebthet spolu s textami, ktoré zaručovali zosnulému ochranu na druhom svete. Archeológovia vysvetľujú, že všetky texty mali zosnulému pisárovi zabezpečiť vstup medzi blažených ľudí a dobre zabezpečený večný život na druhom svete.  

Hrobku našli archeológovia bohužiaľ prázdnu. Všetky cennosti boli ukradnuté, tak ako v prípade väčšiny hrobiek na tomto staroegyptskom cintoríne. Predpokladá sa, že hrobky vykradli už v 5. storočí po Kristovi.  

“Nedávno objavená hrobka hodnostára Džehutiemhata je najnovším kameňom poznania do mozaiky dejín starovekého Egypta na sklonku jeho slávy v Neskorej dobe v 6. storočí pred Kristom,” vysvetľuje Miroslav Bárta, riaditeľ českých archeologických výskumov v Abúsíre.  

Šachtové hrobky predstavujú podľa archeológov zvláštny typ hrobiek tejto doby. Vznikli ako pokus staroegyptských elitných vrstiev o “renesanciu” a vychádzajú z obrazu hrobky panovníka Džosera, zakladateľa slávnej Starej ríše, doby veľkolepých staviteľov pyramíd.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre