CEO platformy TikTok prezradil, že skenujú videá uverejnené používateľmi: Takýto k tomu majú dôvod!

Sociálna sieť TikTok má skenovať videá svojich používateľov, aby zabránil šíreniu nevhodného obsahu. Niektorým používateľom sa to nepáči.

TikTok
Zdroj: unsplash (Solen Feyissa)

Sociálna sieť TikTok je v poslednej dobe pod drobnohľadom viacerých inštitúcií, ktoré preverujú jej bezpečnosť. Populárna platforma práve medzi mladými sa stala centrom pozornosti po tom, čo ju viaceré verejné inštitúcie označili za nebezpečnú. K týmto inštitúciám sa pridal napríklad aj Národný bezpečnostný úrad Slovenska, ktorý zakázal poslancom NR SR, aby túto platformu akýmkoľvek spôsobom využívali. Rovnako odporúča, aby jej využívanie dobre zvážili aj ďalší členovia vlády. Teraz sa však sám CEO TikToku vyjadril, že videá svojich používateľov skenuje a snaží sa tak z nich zistiť konkrétne informácie. O čo v tomto prípade ide nám prezradil portál andro4all.com a my sa na to teraz pozrieme spoločne.

TikTok má skenovať videá uverejnené používateľmi

Platforma TikTok je populárna medzi viacerými vekovými kategóriami, pričom nie všetky videá sú vhodné pre všetky kategórie. Aj preto sa snaží táto sociálna sieť limitovať niektorý obsah len pre vyššie vekové kategórie, aby tak predišla tomu, že by sa menšie deti dostali k tomu nevhodnému. V súčasnosti táto platforma disponuje troma vekovými obmedzeniami. Jednou kategóriou sú tak deti pod 13 rokov, potom kategória 13 – 18 rokov a nakoniec existuje kategória 18+, ktorá má len minimum obmedzení.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
TikTok pozor
Zdroj: TikTok, pngwing.com

Jednoduché uvedenie veku však nestačí, keďže aj menšie deti by si mohli zadať, že majú viac ako 18 rokov a dostať sa tak k obsahu, ktorý pre ne nie je určený. Aj z tohto dôvodu teda TikTok údajne skenuje videá pridané používateľmi a overuje či vek osôb na videu korešponduje s vekom uvedeným v profile. Nevieme, aké metódy táto sieť využíva k tomu, aby dokázala čo najpresnejšie určiť vek používateľov. No aj keď takáto praktika môže slúžiť k ochrane mladších používateľov, tak sa stále nájdu takí, ktorým môže toto skenovanie osôb na videu prekážať.

K situácii sa vyjadril CEO siete

Shou Zi Chew je aktuálne CEO siete TikTok, teda tým najvyššie postaveným človekom v rámci tejto siete. Ku skenovaniu videí sa vyjadril a upresnil tiež, že ide len o skenovanie videí na verejných profiloch. Sociálna sieť teda neskenuje osoby na videách, ktoré si bežne používateľ pridá do svojho súkromného profilu. Tento bezpečnostný prvok taktiež obhajuje nasledovne.

Je to verejné. Ak teda uverejníte video, rozhodnete sa ho zverejniť, aby ho ľudia videli. Pozeráme sa na ne aby sme zistili, či zodpovedajú veku, ktorý ste si uviedli na svojom profile.

Skenovanie videí teda prebieha s ohľadom na bezpečnosť mladších používateľov a týka sa verejných videí. Aj napriek tomu musíme poznamenať, že nie každému sa táto praktika musí pozdávať. Aktuálne nevieme, akým spôsobom toto skenovanie prebieha, preto by bolo určite vhodné, aby TikTok túto praktiku upresnil.

Využívate TikTok aj vy? A máte verejný či súkromný profil? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre