Bezpečnosť siete TikTok nie je jediným problémom: Prečo je téma blokovania sociálnej siete na pretrase?!

TikTok je aktuálne len malý krok pred tým, aby ho zakázali vo viacerých krajinách. Problémom pritom nemusí byť len bezpečnosť.

zakaz TikToku
Zdroj: Flickr.com (Solen Feyissa) a freeiconspng, úprava Vosveteit.sk, (CC BY-SA 2.0)

Sociálna sieť TikTok sa v priebehu posledných mesiacov dostala pomerne rýchlo na vrchol medzi tými najpopulárnejšími sieťami na internete. Používateľskú základňu jej tvoria najmä mladí používatelia, ktorí si zamilovali koncept krátkych videí. Tie môžu mať viacero využití a rovnako ako sa na sieti môžeme zabávať, tak slúži aj k edukácii či šíreniu informácií. V poslednej dobe však táto sociálna sieť zažíva ťažké časy, nakoľko viaceré krajiny sa rozhodli, že obmedzia používateľom prístup k jej používaniu. Aj slovenská či česká vláda odporúča zvážiť jej využívanie a preferuje, aby ju vládni zamestnanci nevyužívali. Oficiálnym dôvodom je pritom obava z bezpečnosti, no zdá sa, že problém je oveľa komplikovanejší. Vysvetlenie nám pritom priniesol portál androidcentral.com.

TikTok nie je len o bezpečnostných dierach

Je všeobecne známe, že sociálna sieť TikTok má nejaké tie nedostatky v oblasti bezpečnosti. Údaje používateľov pritom nie sú dostatočne zabezpečené a rovnako používateľom či vládam robia problémy s takmer absenciou zamedzenia šírenia nebezpečného obsahu. V rámci tejto siete sa tak jednoducho šíria dezinformácie a hoaxy, s čím by Európska únia rada skončila. Populárnu sieť tak vyzýva, aby tieto nedostatky v najbližších mesiacoch vyriešila, inak ju bude musieť v európskych krajinách zablokovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Zaujímavé však je, že podobné nedostatky majú aj iné siete a taký Facebook či Twitter na tom nie sú oveľa lepšie. Tieto siete však vlády neobmedzujú a nesnažia sa, aby sa medzi používateľmi nezvyšovala ich popularita. Zdá sa teda, že TikTok so sebou prináša oveľa väčšiu problematiku ako len obavy z bezpečnosti používateľov v rámci šírenia dezinformácií či ochrany ich údajov. Problémom totiž môže byť čínsky pôvod siete, ktorý môže ostatným krajinám prekážať.

Opustí táto sieť Čínu?

Len pred niekoľkými dňami sme sa dozvedeli, že vláda USA vyzýva TikTok, aby sa zbavil svojej materskej spoločnosti ByteDance. Tá má svoje sídlo v Číne pričom hrozí, že by sa údaje používateľov zdieľali s vládou Číny. Tieto obavy priniesli rozruch medzi ďalšie krajiny a TikTok je teraz pred neľahkou situáciou. Odchod od spoločnosti ByteDance by tak mohol byť jediným spôsobom, ako by sa mohol zachrániť spolu so svojou reputáciou.

Problém s čínskymi spoločnosťami sme v minulosti riešili aj v prípade výrobcu smartfónov a inej elektroniky. Rozprávame sa práve o spoločnosti Huawei, ktorá sa pre svoj pôvod nakoniec ocitla pred rôznymi reštrikciami, ktoré jej takmer znemožnili akékoľvek pôsobenie na trhu. Rovnako ako v prípade Huawei by tak v otázke TikToku mohla byť skôr politika ako reálne obavy z bezpečnosti. Ako sa však celá situácia vyrieši sa snáď dozvieme v najbližších mesiacoch.

Využívate sieť TikTok aj vy? A prekáža vám jej čínske sídlo alebo vás táto skutočnosť zasa tak netrápi? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre