Brutálna pomsta? Zmrzačené telá vo vypálenom meste La Hoya prezrádzajú mrazivý príbeh našich predkov

Útočníci mohli mať na bezduché zabíjanie politický motív, konštatujú archeológovia.

Masaker vo vypálenom meste La Hoya prináša mrazívý príbeh z minulosti
Zdroj: T. Fernández-Crespo

Počas štvrtého alebo tretieho storočia pred Kristom, sa odohral brutálny útok na mesto v severnej časti Španielska. Útočníci po sebe zanechali spálené domy a desiatky tiel, informuje portál Live Science.

V rámci štúdie vedci analyzovali zranenia, ktoré obete tohto útoku utrpeli. Ich štúdia nám prináša mrazivý scenár toho, čo sa počas útoku dialo. Jedna osoba prišla o hlavu, zatiaľ čo dvom obetiam útočníci amputovali ruky. Viac ako polovica tiel vykazuje známky ďalšieho zmrzačenia. Podľa autorov štúdie bola príčinou útoku pomsta alebo boj o moc.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vypálené mesto sa nazývalo La Hoya a podľa autorov štúdie išlo o ekonomicky prosperujúce mesto, ktoré existovalo od 15. storočia pred Kristom až do 3. storočia pred Kristom. Objavené bolo v roku 1935 a odhalené počas archeologických vykopávok prebiehajúcich od roku 1973 do roku 1990. Hoci zatiaľ nie je odkryté celé mesto, už teraz archeológovia vedia, že sa tam udialo niečo strašné. Zatiaľ objavili najmenej 13 úplných alebo čiastočných kostier obetí útoku.

Brutálna pomsta?

Ako už bolo spomenuté, najmenej jeden človek prišiel počas útoku o hlavu. Zranenia na kľúčnej kosti a ramene ale nasvedčujú tomu, že útočník udrel viackrát. Ďalšiu obeť s najväčšou pravdepodobnosťou ubodali zozadu, informujú autori štúdie. Jednou z obetí bolo aj mladé dievča, ktoré prišlo o ruku. Tú našli archeológovia neďaleko tela. Hoci sa našlo niekoľko medených náramkov, nenašli sa žiadne zbrane a telá nevykazovali žiadne zranenia, ktoré by mohli vzniknúť počas obrany. Výskumníci preto súdia, že s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o nečakaný útok.

Na archeologickom nálezisku sa nachádzali aj rôzne ručne robené predmety, nádoby so zrnom a ostatky dobytka. Archeológovia preto predpokladajú, že sa útok odohral počas trhov, pravdepodobne v lete alebo na začiatku jesene.

„Útočníci si vybrali čas, kedy budú verejné priestory zaľudnené, čo bolo zárukou čo najväčšieho počtu obetí,“ píše sa v štúdii.

Útočníci síce brutálne zavraždili obyvateľov mesta La Hoya, no aj napriek zásobám ležiacim všade okolo, mesto nevyrabovali. Ide o ďalší dôkaz toho, že útočníci mali pre útok skôr politický motív, ako snahu sa obohatiť.

Masaker v La Hoya nastal ešte skôr, než na územie Pyrenejského polostrova vtrhla Rímska ríša, rovnako známa pre svoje brutálne činy. Túto oblasť Rimania začali okupovať v roku 218 pred Kristom a podľa viacerých zdrojov išlo o dobývanie plné násilia a nepokojov. Príkladom je útok na mesto Cerro de la Cruz, ktorý sa odohral v rozmedzí rokov 150 až 130 pred Kristom. Počas neho Rimania zotročili 10-tisíc ľudí a 500 z nich popravili odseknutím hlavy.

Útok na mesto La Hoya však môže byť dôkazom toho, že na Pyrenejskom polostrove prebiehali nepokoje ešte pred príchodom Rimanov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre