Britské viacúčelové vozidlo AMPV má za sebou úspešný test protidronového obranného systému

Systém C-UAS dokázal úspešne zneškodniť stacionárne aj pohyblivé ciele vo vzduchu a na zemi.

Britské viacúčelové vozidlo AMPV úspešne prešlo test protidronového obranného systému.
Zdroj: BAE Systems

Britská zbrojovka BAE Systems úspešne otestovala obranný systém proti bezpilotným leteckým systémom ich obrneného viacúčelového vozidla AMPV.  

V rámci testov tento obranný systém prešiel niekoľkými realistickými scenármi. Počas nich demonštroval, že dokáže presne odhaliť, sledovať, identifikovať a zneškodniť pozemné a vzdušné hrozby, či už v pokoji alebo v pohybe. Obranný systém C-UAS pozostáva z otočnej streleckej veže a kanónov na 30 mm muníciu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Od úplne prvých konceptov AMPV programu sme navrhli modulárnu a flexibilnú konfiguráciu, aby sme získali prispôsobiteľnú platformu, ktorú môžeme postupne rozširovať,” tvrdí riaditeľ progaramu AMPV, Bill Sheehy.  

C-UAS je zatiaľ len prototypom, ktorý bol otestovaný ešte v októbri minulého roku. Viacúčelové vozidlo navrhli s rovnakým a overeným podvozkom aký majú aj iné vozidlá britskej armády. Vozidlo má zároveň prispôsobiteľný vrchný plát, čo umožňuje rýchlu integráciu nových technológií. AMPV už má napríklad americký raketový obranný systém M-SHORAD.  

Budúcnosť vojny

Okrem toho je AMPV vozidlo vybavené radarovým systémom MHR, pridruženými C2 systémami a 30mm kanónom XM914 od spoločnosti Northrop Grumman. Ešte minulý rok dostal program AMPV zelenú a toto viacúčelové vozidlo prechádza do plnej prevádzky. Očakáva sa, že britská armáda dostane päť odlišných variant viacúčelového vozidla AMPV. AMPV vozidlo predstavuje výrazné vylepšenia v sile, mobilite a ochrane pre vojakov a to nielen pre britskú armádu, ale aj jej spojencov.  

Britské námorníctvo nedávno otestovalo aj svoju laserovú zbraň DragonFire. Ide o zbraň určenú na zneškodnenie vzdušných cieľov, napríklad bezpilotných dronov. Oproti tradičným zbraňovým systémom možno za najväčšiu výhodu laserových zbraní považovať to, že nepotrebujú muníciu. Ďalšou je to, že laserový lúč cestuje rýchlosťou svetla.  

Zbraň používa mimoriadne intenzívny laser, ktorý do cieľa vypáli dieru a zničí jeho interné súčiastky. Laserové zbrane majú slúžiť ako obrana pred bezpilotnými dronmi alebo raketami. V prípade dronov laserová zbraň ciel zneškodní, prípadne úplne vyradí z prevádzky, v prípade rakiet môže po zasiahnutí hlavice nastať explózia.  

V rámci nového testu zbraň DragonFire demonštrovala, že si dokáže poradiť s niekoľkými vzdušnými hrozbami v relevantných vzdialenostiach. Úspech testu zároveň znamená, že je zbraň o krok bližšie k uplatneniu v aktívnej službe. Armáda a námorníctvo Spojeného Kráľovstva uvažujú o uplatnení tejto technológie v praxi.    

Laserové zbraňové systému viaceré armády považujú za budúcnosť a investujú do vývoja tejto technológie. AMPV je tradičnejšou vojenskou technikou, no aj napriek tomu je vozidlo prispôsobené na bojisko budúcnosti. Hlavnou výhodou AMPV je schopnosť rýchlo sa prispôsobiť novým podmienkam a technológiám. Ako sme už spomenuli, po úspešných testoch britská armáda posúva vývoj tohto univerzálneho vojenského vozidla vpred a v budúcnosti sa dostane aj do aktívnej služby. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre