Bola vyvinutá prvá nositeľná technológia na rozpoznávanie ľudských emócií na svete!

Autori nového výskumu vidia budúcnosť zariadenia v nositeľnej elektronike novej generácie.

rozpoznavanie tvare umela inteligenia
Zdroj: metamorworks / Shutterstock.com

Výskumníci z univerzity UNIST predstavili novú prelomovú technológiu, ktorá dokáže rozpoznať ľudské emócie v reálnom čase. Táto technológia by sa mohla využiť v novej generácii nositeľných zariadení, ktoré by mohli ponúknuť rozličné služby na základe toho, ako sa momentálne cítime.  

Presne predpovedať emócie človeka bolo podľa autorov až donedávna extrémne náročné, hlavne kvôli tomu, že veľa našich emočných prejavov nie je úplne jednoznačných a každý človek môže prejavovať svoje emócie odlišne. Autori štúdie na toto prihliadali a vytvorili multimodálny rozpoznávací systém emócií, ktorý kombinuje verbálne a neverbálne prejavy na to, aby čo najpresnejšie vyhodnotil ľudské emócie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jadrom tohto systému je špeciálne rozhranie, ktoré je nasadené na tvári človeka. Toto zariadenie je flexibilné, transparentné a samo si vyrába energiu. Toto zariadenie pozostáva z niekoľkých senzorov, ktoré sú umiestnené na kľúčových miestach tváre, napríklad medzi obočím, pri oku, na nose, pri pere a na brade. Na hlasivkách sa nachádza vibračný senzor, vďaka čomu celé rozhranie môže získavať verbálne a neverbálne dáta.  

Vďaka tomuto rozhraniu a strojovému učeniu výskumníci vyvinuli technológiu schopnú rozpoznávať naše emócie v reálnom čase. Funguje to dokonca aj v prípade ak má človek na sebe masku. Výskumníci vyskúšali toto zariadenie aj vo virtuálnej realite.  

Systém nepotrebuje batérie, pretože sa nabíja pomocou trenia. Kvôli tomuto fenoménu nepotrebuje ani žiaden externý zdroj energie.  

“Na základe týchto technológií sme vytvorili tvárové rozhranie, ktoré môže byť prispôsobené na každého jedinca,” vysvetľuje vedúci výskumu, profesor Jiyun Kim.  

Výskumníci ukázali schopnosti systému vo virtuálnej realite

Rozhranie deteguje naše emócie na základe toho, ako sa tvárové svaly deformujú a ako vibrujú naše hlasivky. Schopnosti tohto systému výskumníci demonštrovali špeciálnou aplikáciou vo virtuálnej realite. Tá dobrovoľníkom poskytovala rôzne služby, prispôsobené ich emóciám. Autori štúdie považujú za najväčšiu výhodu to, že emócie vieme vyčítať bez použitia akéhokoľvek komplexného meracieho vybavenia.  

Ako sme už naznačili, technológia by mohla mať obrovský význam v budúcnosti. Autori štúdie veria, že by sme mohli tieto systémy využiť ako základ next-gen platforiem, ktoré svoje služby prispôsobujú emóciám užívateľa. V praxi by to mohlo vyzerať tak, že nám smart domácnosť môže odporučiť filmy, hudbu alebo inú formu obsahu na základe toho, akú náladu práve máme.  

Zároveň by však mohol byť tento systém integrovaný s nositeľnými zariadeniami novej generácie. Odporúčania na základe našich emócií by sme tak mohli dostávať aj keď sme mimo domova. Výskumníci na svojej technológii aj naďalej pracujú. Hoci sa im podarili schopnosti systému úspešne demonštrovať, v ďalších krokoch sa pokúsia tento systém ešte viac vyladiť a nájsť spôsob, ako ho previazať aj s ďalšími elektronickými zariadeniami.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre