Bezdrôtová smart náplasť ukazuje obrovský potenciál: Pomáha liečiť rany, ktoré sa nechcú samé zahojiť

Liečenie poranenia môže spomaliť množstvo faktorov, s ktorými si dokáže smart náplasť poradiť.

Smart náplasť dokáže pomôcť pri hojení rán, ktoré sa neliečia samé
Zdroj: PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Niektoré rany sa nevyliečia. Existuje množstvo infekcií a chorôb, ktoré liečenie spomaľujú a môže trvať mesiace, kým sa nám rana zahojí. Pomalé liečenie prispieva k vyvolaniu pocitu úzkosti a depresie, v najhoršom prípade môže ohroziť naše zdravie.

Liečenie chronických rán je niečo, s čím si vedci doteraz nevedeli poradiť, informuje portál Eurekalert. Vedci zo Stanford University ale prichádzajú s takzvanou „smart náplasťou“, ktorá dokáže monitorovať proces liečby a popri tom podporiť hojenie rany. Vo svojom novom výskume demonštrujú, že ich smart náplasť pomáha rýchlejšie uzatvárať rany a liečiť kožu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smart náplasť pozostáva z bezdrôtovej technológie, ktorá monitoruje teplotu a progres liečby. Ak sa rana lieči pomalšie alebo senzory zaznamenajú infekciu, informujú procesor, ktorý elektrickou stimuláciou podnieti uzatvorenie rany a liečbu infekcie. Autori štúdie dokázali sledovať liečbu rany v reálnom čase pomocou smartfónu. Elektronická vrstva náplasti je hrubá približne 100 mikrónov, teda rovnako ako vrstva latexového náteru.

Elektronika sa nachádza na vrchu hydrogélu, polyméru pripomínajúceho ľudskú kožu. Polymér vedci navrhli špeciálne tak, aby sa prilepil na povrch rany. Ak však chcete dať náplasť dole, stačí ju ohriať na 40 stupňov Celzia a dá sa bezbolestne stiahnuť dole.

„Smart náplasť nielen lieči, ale aj chráni ranu. Nie je to však pasívne zariadenie. Aktívnym spôsobom dokáže vyliečiť aj chronickú ranu,“ vysvetľuje Yuanwen Jiang, jeden z autorov štúdie.

Budúcnosť hojenia rán?

Liečenie elektrickou stimuláciou sa nazýva galvanotaxia a už v minulosti sa dokázalo, že dokáže urýchliť migráciu keratinocytov na miesto zranenia. Keranocyty sú pokožkové bunky, ktoré tvoria až 95% buniek v našej pokožke. Galvanotaxia zároveň potláča bakteriálne infekcie a zabraňuje vytvoreniu biofilmu na povrchu rany. Tým podporuje rast tkaniva a lepšie zahojenie rany. Výskumníci dokázali nielen podporiť hojenie rany, no zároveň aj nájsť spôsob, ako monitorovať liečbu v reálnom čase.

Biosenzory merajú elektrický odpor pokožky, ktorý sa zvyšuje, čím je rana viac zahojená. Zároveň monitorujú aj teplotu rany, ktorá klesá keď zápal ustupuje. Elektrická stimulácia rany zároveň podporuje aktiváciu génov Selenop, ktoré sú protizápalové a Apoe, ktoré podporujú rast tkaniva.

Smart náplasť dokáže pomôcť pri hojení rán, ktoré sa neliečia samé
Zdroj: Stanford University (Jian-Cheng Lai, Bao Research Group)

Aj napriek sľubným testom je smart náplasť stále len koncept, hoci mimoriadne sľubný. Vedci musia nájsť spôsob, ako náplasť zväčšiť tak, aby sa dala použiť v praxi. Zároveň musia ešte znížiť náklady na výrobu a vyriešiť problém dlhodobého ukladania dát. Zároveň vedci uvažujú aj nad pridaním ďalších senzorov, ktoré by merali aj ďalšiu aktivitu. Naše telo môže hydrogél odmietnuť, čo by sa prejavilo podráždením a zmätením senzorov.

Hoci koncept smart náplasti čelí problémom, autori štúdie napredujú ďalej a veria, že jedného dňa táto náplasť pomôže pri liečení chronických rán.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre