Atmosférou Venuše sa šíri gigantická vlna „cunami“: Nová štúdia objasňuje tento prazvláštny fenomén

Atmosféra "pekelnej dvojičky Zeme" je mimoriadne fascinujúca. Prvá štúdia svojho druhu sa zaoberala jej evolúciou.

Venusa_planeta den a noc
Zdroj: flickr.com (Kevin Gill) (CC BY 2.0)

V rámci novej štúdie výskumníci z University of Seville vykonali prvú detailnú štúdiu, ktorá sa zaoberala evolúciou atmosféry Venuše. V rámci práce sa zamerali aj na gigantickú atmosférickú „vlnu cunami“. Podľa názoru autorov sa táto vlna šíri najhlbšou vrstvou Venušiných oblakov a vplýva tak na rýchlo sa pohybujúcu atmosféru planéty.

„Pozorovania planéty trvali sto dní, počas ktorých výskumníci sledovali planétu prakticky nepretržite. To bolo možné vďaka spolupráci amatérskych astronómov z rôznych krajín sveta, ktorí pracovali v spolupráci s japonskou misiou Akatsuki,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Javier Peralta. Pozorovania prebiehali naprieč rokom 2022.

V rámci pozorovaní mali autori výskumu možnosť nahliadnuť aj na udalosť, ktorú vôbec nečakali. Ultrafialová kamera na palube misie Akatsuki. Všimli si zvláštnu medzeru v atmosfére planéty, ktorá sa počas niekoľkých hodín šírila vo výške približne 70 km nad povrchom planéty. Zvláštnosťou je toto pozorovanie preto, lebo doteraz sa vedci domnievali, že medzera sa drží len v najhlbšej vrstve oblakov. Nikdy predtým ju nepozorovali v takých výškach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objasnenie záhady atmosféry Venuše

Zábery misie Akatsuki teda dokázali, že medzera v atmosfére Venuše sa presunula do vyšších častí atmosféry. Zároveň však vedci začínajú chápať aj to, prečo sa presunula. V oblastiach kde vetry majú podobnú rýchlosť ako pozorovaná vlna cunami slúžia ako bariéra, ktorá tejto vlne bráni v ďalšom šírení. Vetry v atmosfére Venuše sú silnejšie, čím vyššie sa nachádzajú. Tieto vetry majú vyššiu rýchlosť ako pozorovaná vlna v najvyššom bode, preto sa vlna pokúša posúvať smerom nahor.

Počas tohto pokusu sa však stretáva s prekážkou a nakoniec zaniká. V tomto smere sú vedci prekvapení, že mali možnosť merať rýchlosť vetrov vo vyšších vrstvách oblakov planéty. Všimli si, že počas prvej polovice minulého roka boli vetry pomalšie ako zvláštna vlna. V tomto prípade vlna nenarazí na vetry s rovnakou rýchlosťou, čo jej umožňuje presunúť sa do väčšej výšky.

„Meranie rýchlosti vetrov na Venuši je mimoriadne dôležité, ak chceme pochopiť, prečo sa atmosféra točí 60-krát rýchlejšie ako povrch planéty. Ide o atmosférický fenomén, ktorý nazývame superrotácia. Podobný fenomén môžeme pozorovať aj v atmosfére mesiaca Titan a v atmosférach mnohých exoplanét,“ tvrdí Peralta.

Štúdiu superrotácie sa vedecká komunita venuje už viac ako 50 rokov, no stále nedokáže priniesť uspokojivé vysvetlenie pre tento fenomén.

Atmosféra Venuše je mimoriadne hrubá a prakticky zakrýva povrch planéty. Po objavení fosfánu, potenciálnej stopy života, si ale planéta na seba strhla pozornosť celej vedeckej komunity. Hoci sa prítomnosť fosfánu vo vrchnej časti atmosféry nepodarilo vysvetliť, minulý rok sa sonde Parker Solar Probe podarilo niečo nečakané. Úplnou náhodou dokázala nazrieť pod nepreniknuteľnú atmosféru tejto pekelnej planéty.

Zábery z Parker Solar Probe boli prvými v histórii, ktoré nám ukázali časť Venuše v optickom spektre.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre