Atmosféra mladého Marsu podporovala vznik života, tvrdí štúdia: Ako vyzerala planéta za mlada?

V rámci novej štúdie sa vedci zamerali na jednoduchú organickú zlúčeninu a ako mohla ovplyvniť červenú planétu.

mars lad voda
Zdroj: Limbitech / shutterstock.com

Výskumníci z Tohoku University vo svojej novej práci zistili, že organické materiály objavené na Marse mohli vzniknúť z atmosférického formaldehydu. Výsledky práce nám pomáhajú lepšie pochopiť, či mohol na červenej planéte niekedy v minulosti existovať život.  

Cieľom štúdie bolo zistiť, či v dávnej minulosti bola atmosféra Marsu vhodná na vytvorenie biomolekúl, kľúčových látok pre formovanie biologických procesov. Dnes je Mars vyprahnutou a extrémne chladnou planétou, no množstvo rozličných dôkazov poukazuje na to, že v minulosti mohla táto planéta vyzerať inak.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Súčasné teórie naznačujú, že pred viac ako 3-miliardami rokov, mala planéta miernejšie podnebie a objavujú sa silné dôkazy o tom, že planéta mala v minulosti na povrchu aj vodu. Výskumníci v rámci novej štúdie skúmali, či mohol v atmosfére mladého Marsu existovať aj formaldehyd. Ide o jednoduchú organickú zlúčeninu, ktorá má dôležitú úlohu v procese formácie dôležitých biomolekúl. Látky ako cukry a aminokyseliny sú základnými stavebnými kameňmi bielkovín a RNA. V oboch prípadoch ide o látky nevyhnutné pre vznik života.  

Pomocou pokročilých počítačových modelov výskumníci simulovali a sledovali rôzne potenciálne atmosférické zloženia mladého Marsu. Týmto chceli zistiť, či mal formaldehyd šancu v atmosfére vzniknúť. Výskumníci vytvorili počítačové modely s predpokladom, že atmosféra mladého marsu bola bohatá na oxid uhličitý, vodík a oxid uhoľnatý.  

Ako vyzeral Mars v minulosti

Výsledky simulácie naznačujú, že atmosféra mladého Marsu mohla ponúkať nepretržitú zásobu formaldehydu. To zas mohlo viesť ku vzniku niekoľkých organických zlúčenín. Autori štúdie konštatujú, že organické látky objavené na povrchu planéty mohli vzniknúť z atmosférických zdrojov, hlavne počas dvoch prvých geologických období Marsu.  

“Náš výskum ponúka dôležitý pohľad do chemických procesov, ktoré sa mohli odohrávať v atmosfére mladého Marsu. To nám zas ponúka viac stôp pri skúmaní, či sa mohol na planéte niekedy v minulosti nachádzať život alebo nie,” tvrdí Shungo Koyama, vedúci štúdie.  

Nová štúdia dokázala, že mladý Mars mal vhodné podmienky na formáciu biomolekúl a tým pádom aj vhodné podmienky na formáciu života. Autori práce vo svojom výskume pokračujú ďalej. Čo sa týka života na Marse, existuje ešte veľa premenných, ktoré by mohli jeho vznik ovplyvniť. Autori chcú analyzovať geologické dáta zozbierané rovermi na Marse. Týmto krokom chcú rozšíriť ich chápanie organických materiálov v rannej histórii planéty.  

Následne vedci porovnajú očakávané izotopy uhlíka vytvorené formaldehydom a porovnajú ich so vzorkami z červenej planéty. Tento krok by mohol vedcom pomôcť získať lepšiu predstavu o tom, aké procesy tvarovali červenú planétu v minulosti. Odhalenie existencie života na Marse by nám ukázalo, že život môže vzniknúť aj mimo Zeme. To, čo sa naučíme na Marse by nám následne mohlo pomôcť pri hľadaní života za hranicami Slnečnej sústavy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre