Astronómovia sú na stope jednej z najväčších vesmírnych záhad: Po prvýkrát mohli pozorovať ako vzniká FRB záblesk

FRB záblesky trvajú len zlomok sekundy, no vytvoria toľko energie ako Slnko za rok.

Zvláštny magnetar mohol explodovať podobne ako sopka
Zdroj: NASA Goddard Space Flight Center/Chris Smith (USRA)

Americká vesmírna agentúra NASA nahliadla pomocou dvoch röntgenových teleskopov do záhady zvláštnych rádiových signálov, ktoré sa šíria vesmírom.  

Ide o mimoriadne jasné, ale krátke záblesky rádiových vĺn, ktoré nazývame rýchle rádiové záblesky, alebo skrátene FRB (pozn. redakcie: z angl. Fast Radio Burst). Záblesky FRB sú mimoriadne energetické, no trvajú veľmi krátko, typicky len niekoľko milisekúnd. Väčšinou pochádzajú zo zdrojov mimo našej galaxie.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Keďže trvajú veľmi krátko a objavujú sa náhodne, je takmer nemožné odhadnúť kedy a kde sa ďalší záblesk objaví. Tentokrát sa však astronómom z NASA podarilo pozorovať FRB záblesk predtým, ako sa objavil a aj potom, ako záblesk skončil. Celé pozorovanie FRB záblesku výskumníkom ponúka jedinečnú príležitosť na to, aby sa posunuli k rozlúšteniu tejto záhady.  

“Záblesky FRB trvajú len zlomok sekundy, no dokážu uvoľniť rovnaké množstvo energie, aké vyprodukuje Slnko za jeden rok. Zároveň sa podobajú viac na laserový lúč, čím sa odlišujú od chaotickejších kozmických explózií,” vysvetľujú astronómovia.  

Až do roku 2020 nemali výskumníci žiadnu predstavu o tom, čo môže tieto záblesky vytvárať. Ako sme už spomenuli, dovtedy všetky záblesky FRB vychádzali spoza hraníc našej galaxie. Jeden záblesk sa však objavil aj v Mliečnej dráhe a vedci ho vystopovali až k magnetaru, typu neutrónovej hviezdy, ktorá sa vyznačuje najsilnejším magnetickým poľom vo vesmíre.  

V roku 2022 rovnaký magnetar, označený ako SGR 1935+2154, vytvoril ďalší FRB záblesk. Ten sa podarilo zachytiť teleskopom NASA, NICER a NuSTAR. Týmto vesmírnym observatóriám sa podarilo pozorovať magnetar celé hodiny, čím získali lepšiu predstavu o tom, čo sa na hviezde dialo pred a po vzniku FRB záblesku. Výsledky tohto pozorovania publikovali v štúdii 14. februára.  

Autori štúdie vysvetľujú, že FRB záblesk vznikol medzi dvoma “poruchami”, kedy magnetar začal bez zjavného dôvodu rotovať rýchlejšie. Predpokladá sa, že tento magnetar má priemer len 20 km a okolo svojej osi sa otočí približne 3.2-krát za sekundu. Znamená to, že povrch hviezdy sa pohyboval rýchlosťou 11-tisíc km/h.  

Kvôli tejto enormnej rýchlosti si spomalenie alebo zrýchlenie rotácie vyžaduje naozaj obrovské množstvo energie. Astronómov zarazilo aj to, že magnetar svoju rotáciu spomalil len za deväť hodín. 

“Tieto “glitche” sa dejú pravidelne, no magnetaru trvá týždne až mesiace, kým naberie svoju pôvodnú rýchlosť. Naše pozorovania ale jasne preukázali, že sa s týmito hviezdami deje niečo, čo prebieha v oveľa kratších časových intervaloch. Tieto procesy zároveň môžu byť to, čo vytvára rýchle rádiové záblesky,” tvrdí Ching-Ping Hu, vedúci výskumu.  

Výskumníci sú na stope záhady FRB zábleskov

Odpoveď ale nie je úplne jednoznačná. Magnetary a neutrónové hviezdy vo všeobecnosti, sú po čiernych dierach druhými najextrémnejšími objektmi vo vesmíre. Majú obrovskú hustotu, čo znamená aj obrovskú gravitačnú silu. Ako vysvetľujú autori štúdie, marshmallow by spadol na povrch neutrónovej hviezdy s energiou atómovej bomby.

Znamená to, že povrch magnetaru je naozaj divokým miestom. Jednou z možných príčin FRB zábleskov môže byť aj to, že exteriér magnetaru je pevný a interiér sa nachádza v takzvanom supratekutom skupenstve. Tieto dve vrstvy väčšinou pracujú v harmónii, no môžu sa rozladiť. Keď sa tak stane, supratekutý interiér prenesie časť svojej energie do “kôry” hviezdy. Keď sa to stane, môže vzniknúť FRB záblesk.  

Astronómovia sa domnievajú, že ak prvotné spomalenie hviezdy spôsobilo prasklinu v jej kôre, magnetar mohol uvoľniť energiu zo svojho vnútra ako sopečná erupcia. Strata hmotnosti spôsobuje spomalenie rotujúcich objektov, čo by mohlo vysvetliť, prečo magnetar tak rapídne spomalil svoju rotáciu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre