Astronómovia si práve všimli niečo bizarné na starších galaxiách. Toto je dôvod, prečo sa stávajú plynúcim časom viac chaotické

Astrofyzici zisťujú, čo v galaxiách spôsobuje, že hviezdy začínajú obiehať neusporiadanejšie.

galaxia titulka
Zdroj: Alex Mit / Shutterstock.com

Galaxie začínajú svoj život tak, že hviezdy rotujú okolo jadra v usporiadanom spôsobe. Astronómovia ale pozorovali, že v niektorých galaxiách sa hviezdy pohybujú neusporiadane. Až doteraz nebolo jasné, čo tento neusporiadaný pohyb spôsobuje.  

Vedci z výskumného centra ASTRO 3D vo svojej štúdii vysvetľujú, že doteraz sa neusporiadaný pohyb hviezd v galaxii prikladal ruchom z jej okolia alebo váhe celej galaxie. Tieto dva faktory ale nebudú vinníkom. Ukázalo sa, že najvýraznejším faktorom pri neusporiadanosti hviezd v galaxii je vek galaxie. Postupom času sa všetko vymyká z usporiadanosti.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Počas vykonávania našich analýz sme konzistentne pozorovali, že vek galaxie je kľúčovým parametrom pri neusporiadanosti obežných dráh hviezd,” vysvetľuje jeden z autorov štúdie, profesor Scott Croom.  

Autori štúdie ďalej vysvetľujú, že ak berieme do úvahy vek galaxie, potom neexistuje žiadny environmentálny trend, ktorý by ovplyvňoval pohyb galaxií. Mladé galaxie majú tendenciu rotovať bez ohľadu na prostredie, v ktorom sa nachádzajú. Pohyb starších galaxií je viac náhodný, bez ohľadu na to, či sa nachádzajú v hustom prostredí alebo prázdnote.  

Ako sme spomenuli na začiatku, v predchádzajúcich výskumoch sa uvažovalo o tom, že hviezdy ovplyvňuje buď hmotnosť alebo prostredie, v ktorom sa galaxia nachádza. Autori štúdie tieto predpoklady vylučujú, no zároveň upozorňujú na to, že predchádzajúce štúdie nie sú úplne nesprávne.  

Aké faktory ovplyvňujú vek galaxie?

Mladé galaxie môžeme považovať za továrne nových hviezd. V starších galaxiách hviezdna tvorba ustáva. V rámci tohto procesu môže prostredie hrať úlohu. Keď galaxia vstúpi do hustého prostredia, typicky ukončuje tvorbu nových hviezd. Znamená to, že galaxie v hustých prostrediach majú tendenciu byť staršie.  

Naša Mliečna dráha má tenký disk, v ktorom stále dochádza ku tvorbe nových hviezd. Astrofyzici preto stále našu galaxiu opisujú ako mladú a rotujúcu.  

“Na Mliečnej dráhe môžeme pozorovať aj hrubší disk, ktorý ale nie je dominantou, čo sa týka svetla. Táto štruktúra ale existuje a nachádzajú sa v nej staršie hviezdy. Tieto hviezdy mohli vzniknúť v turbulentnejších časoch, keď bola Mliečna dráha mladšia. Dáta sme získali dáta z pozorovaní prieskumu SAMI. Ten vznikol v roku 2012 a do dnešného dňa preskúmal viac ako 3-tisíc odlišných galaxií,” hovorí Croom.  

Nová štúdia dovoľuje vedcom vylúčiť množstvo odlišných procesov, ktoré nehrajú úlohu pri formácii a evolúcii galaxií. Autori štúdie chcú v nadchádzajúcich krokoch vytvoriť simulácie, ktoré by zachytávali evolúciu galaxií vo vysokom rozlíšení. Simulácie galaktickej evolúcie sú náročné, pretože výskumníci potrebujú mimoriadne vysoké rozlíšenie na to, aby dokázali vidieť, čo sa v galaxii odohráva. Súčasné simulácie majú rozlíšenie, ktoré simuluje hmotu možno 100-tisíc hviezd. Tieto simulácie nedokážu rozlíšiť drobné štruktúry v galaktických diskoch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre