Prvé galaxie zmenili vesmír navždy: Dnes im môžeme poďakovať aj za tento objav

Obdobie reionizácie nastalo pribižne miliardu rokov po veľkom tresku a Webbov vesmírny teleskop našiel definitívneho páchateľa.

Astronómovia objavili galaxie, ktoré sa čelne zrazili.
Zdroj: International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA (CC BY 4.0)

Najnovšia várka dát z Webbovho vesmírneho teleskopu naznačuje, že prvé galaxie menili vesmír okolo seba, informuje NASA. Po veľkom tresku bol totiž plyn medzi hviezdami a galaxiami nepriehľadný a nedostalo sa cez neho ani energetické hviezdne svetlo. Približne miliardu rokov po veľkom tresku sa však situácia zmenila a dnes vedci vedia prečo to tak je.

Hviezdy v prvých galaxiách miliardu rokov po veľkom tresku konečne vytvorili dostatok svetla a tepla na ionizovanie okolitého plynu. V praxi to znamenalo, že sa priestor medzi nimi rozjasnil a vďaka nim teraz môžeme vidieť do nášho kozmického susedstva a ďalej. To sa udialo počas obdobia reionizácie, kedy si vesmír prešiel viacerými výraznými zmenami.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Krátko po veľkom tresku bol vesmír mimoriadne horúci a hustý. Postupom stoviek miliónov rokov sa plyn postupne ochladzoval, no v určitom momente sa opäť stal horúcim a ionizovaným. Vedci predpokladajú, že za to mohol vznik prvých hviezd a galaxií. Potom znova v priebehu miliónov rokov chladol a stal sa transparentným.

„Webbov vesmírny ďalekohľad jasne ukázal transparentné regióny okolo prvých galaxií a nám sa podarilo zistiť aké veľké tieto regióny boli,“ vysvetľuje vedúci jednej z nových štúdií, Daichi Kashino.

Obdobie veľkých zmien

Z dát Webbovho teleskopu vedci vyčítali, že transparentné regióny okolo mladých galaxií mali gigantické rozmery v porovnaní s galaxiami. Astronómovia ich prirovnávajú k teplovzdušnému balónu, ktorý má v strede jeden hrášok. Práve drobné galaxie mohli hrať v období reionizácie kľúčovú úlohu a postupne zviditeľnili masívne regióny okolo seba. Postupom času transparentné bubliny rástli, až kým sa nespojili a priehľadným sa nestal celý vesmír.

Prvé galaxie zmenili vesmír na nepoznanie
Zdroj: NASA, ESA, CSA, Joyce Kang (STScI)

V rámci novej štúdie sa vedci zamerali na obdobie tesne pred koncom reionizácie. Išlo o obdobie, počas ktorého nebol vesmír ani úplne priehľadný, ani úplne nepriehľadný. V tomto období by ste mohli nájsť zhluky plynu v rôznych skupenstvách. Astronómovia sa zamerali na jeden z kvazarov, mimoriadne jasných supermasívnych čiernych dier. Tie môžu v určitých prípadoch slúžiť ako gigantická kozmická baterka tým, že vedcom zvýraznia plyn medzi nimi a našimi teleskopmi.

Počas štúdie si všimli ako svetlo kvazaru buď narazí na nepriehľadný plyn, alebo cestuje voľne cez ten priehľadný. Webbov teleskop v tomto smere poskytol vedcom revolučné dáta. Až doteraz astronómovia nemali jasnú predstavu o tom, čo spôsobilo reionizáciu vesmíru. Prvé galaxie nemali až takú pokojnú mladosť. Aktívne vytvárali nové hviezdy a muselo sa v nich udiať veľa supernov.

Popri výskume reionizačného obdobia vedci potvrdili že čierna diera v centre kvazaru je najmasívnejšou čiernou dierou v mladom vesmíre s hmotnosťou 10-miliárd Sĺnk. Záhadou ostáva, ako získali čierne diery tak obrovskú hmotnosť relatívne skoro v evolúcií vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre