Astronómovia odhalili jedinečný valčík šestice exoplanét: Niečo také sa vo vesmíre neobjavuje často

Astronómov prekvapila rezonancia medzi všetkými šiestimi planétami neďalekej sústavy.

Objavili astronómovia prvú trójsku planétu?
Zdroj:ALMA (ESO/NAOJ/NRAO) /Balsalobre-Ruza et al., ESO

Výskumníci z University of Bern, v spolupráci s ďalšími výskumnými inštitúciami, odhalili hviezdnu sústavu so šiestimi planétami, ktoré harmonicky prechádzajú popred svoju hviezdu, vďaka čomu ich môžeme odhaliť. Tento nezvyčajný tanec výskumníkom umožnil odhaliť obežné dráhy planét, čo sa javilo ako neriešiteľný problém.  

Na pozorovaní sústavy sa podieľali aj vesmírne satelity CHEOPS a TESS. Ide o neďalekú sústavu HD110067 a vedcov prekvapilo, že planéty obiehajú okolo svojej hviezdy v perfektnej harmónii. Ide teda podľa slov autorov výskumu o veľmi precízny valčík. Keď najbližšia planéta obehne svoju hviezdu trikrát, druhá planéta ju obehne dvakrát. Ide o takzvanú rezonanciu 3:2.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Astronómovia vysvetľujú, že nájsť rezonancie vo vesmíre nie je nič výnimočné. Čo už však je pozoruhodné je to, ak sa rezonancie tiahnu cez všetkých šesť planét v sústave. Rezonancie medzi planétami sú presne v poradí 3:2, 3:2, 3:2, 4:3, 4:3, čo znamená, že zatiaľ čo najvzdialenejšia planéta vykoná jeden obeh, najbližšia planéta k hviezde obehne hviezdu šesťkrát. 

Výskumníci vďaka niekoľkým tranzitom okamžite odhalili viacero planét v sústave. Spočiatku však nemali predstavu o tom, ako sú planéty usporiadané. Spočiatku sa to zdalo ako problém, ktorý zatiaľ nevieme vyriešiť. Keď sa však autori práce pozreli na presný gravitačný tanec šestice planét, dokázali sa dopracovať k odpovedi.  

Tranzit sa odohráva, keď planéta z nášho uhla pohľadu prejde popred svoju hviezdu. Veľkosť planéty spôsobí, že sa zablokuje časť svetla hviezdy a jej jas o niečo klesne. Teleskop TESS dokáže tento jemný pokles zachytiť a povie nám, že sa v tejto sústave nachádza pravdepodobne planéta. Na potvrdenie planéty sa však vyžaduje niekoľko transitov a častokrát aj pozorovaní cez iné teleskopy.  

Ako astronómovia odhalili orbity všetkých šiestich exoplanét

Pri prvých planétach vedci zistili, že prvá obehne hviezdu raz za 9 dní a druhá raz za 14 dní. Čo sa však týkalo ostatných štyroch, tam vedci nemali odpovede. V prípade dvoch planét astronómovia pozorovali tranzit dokopy dvakrát, raz v roku 2020 a raz v 2022. V prípade zvyšných dvoch planét pozorovali tranzit len raz, v roku 2022.  

Tu pomohol vesmírny teleskop CHEOPS. Ide o inštrument, ktorý vykonáva cielené pozorovania, pričom sa zameriava na jednu hviezdu, ktorú skúma s mimoriadnou presnosťou. Tu sa ukázalo, že obežná dráha tretej planéty “d” je 20,5 dní. To zároveň vylúčilo niekoľko možností pre chýbajúce tri planéty e, f, g.  

“Keď sme odhalili rezonanciu prvých dvoch planét, otvorili sa nám desiatky možností pre zvyšné planéty. S objavom obežnej dráhy tretej planéty sa nám všetky možnosti zúžili len na jednu,” vysvetlil profesor Adrien Leleu, jeden z autorov štúdie.  

Nakoniec teda vedci zistili, že chýbajúce tri planéty obehnú hviezdu raz za 31, 41 a 55 dní. Na základe týchto informácií vedci dokázali naplánovať pozorovania a ukázalo sa, že táto rezonancia skutočne sedí. Pozorovali ďalšie tranzity planét f a g, čo potvrdilo, že skutočne obiehajú v takejto jedinečnej rezonancii.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre