Astronómovia objavili „super-Zem“ v obývateľnej zóne hviezdy: Čo o nej vieme?

Len 137 svetelných rokov od nás leží v obývateľnej zóne super-Zem, exoplanéta TOI-715 b, ktorá si podľa astronómov zaslúži ďalšie pozorovanie.

Super Zem
Zdroj: Nazarii_Neshcherenskyi / Shutterstock.com

Astronómovia objavili super-Zem, ktorá leží len 137 svetelných rokov od nás a nachádza sa v obývateľnej zóne svojej hviezdy. V rovnakej sústave objavili aj planétu, ktorá by mohla mať porovnateľnú veľkosť s našou Zemou, informuje NASA.  

Super-Zeme sú planéty, ktoré sú o niečo väčšie ako naša Zem a teoreticky by mohli mať taktiež vhodné podmienky pre život. Novoobjavená väčšia planéta sa nazýva TOI-715 b a astronómovia vysvetľujú, že táto planéta je ideálna pre ďalšie výskumy. Nachádza sa totiž v takzvanej “konzervatívnej” obývateľnej zóne.  

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ

Obývateľná zóna ako celok predstavuje vzdialenosť od hviezdy, v ktorej planéta získava ideálne množstvo energie na to, aby mohla na svojom povrchu udržať vodu v kvapalnom skupenstve. Konzervatívna obývateľná zóna v tomto smere predstavuje užší región, v ktorom existuje väčšia šanca, že planéta bude mať vhodné podmienky. V tomto užšom regióne môže ležať aj druhá planéta, ktorá je len o kúsok väčšia ako naša Zem.  

Obe planéty obiehajú okolo červeného trpaslíka. Tieto hviezdy sú o niečo menšie a chladnejšie ako naše Slnko. Astronómovia zároveň nachádzajú okolo týchto hviezd relatívne malé a pevné planéty podobné Zemi. Keďže sú však červené trpaslíky menšie a chladnejšie, planéty musia obiehať bližšie, ak majú ležať v obývateľnej zóne.  

Ďalšie pozorovania môžu odhaliť podmienky na planéte

V prípade exoplanéty TOI-715 b si astronómovia všimli, že planéta obehne svoju hviezdu raz za 19 dní. Exoplanétu odhalil teleskop TESS, ktorý odhaľuje nové planéty pomocou tranzitnej metódy. Keď planéta prejde popred svoju hviezdu, jas hviezdy o niečo klesne. TESS si tento mimoriadne jemný pokles všimne a ak sa opakuje pravidelne, astronómovia môžu vyhodnotiť, že sa v sústave nachádza planéta.  

Zatiaľ vieme odhaliť len tie planéty, ktoré obiehajú relatívne blízko pri svojej hviezde. Nájsť takú, ktorej rok trvá 365 dní (rovnako ako na Zemi), je momentálne za hranicami našich teleskopov. Výskumníci však pridali exoplanétu TOI-715 b do zoznamu planét, ktoré si zaslúžia ďalšie pozorovania. V blízkej budúcnosti by sa na ne mohol pozrieť Webbov vesmírny teleskop. Ten by zistil, či by planéty mohli mať atmosféru a ďalšie priaznivé podmienky pre život.

Ak by išlo o takzvaný vodný svet, teda planétu tvorenú prevažne z obrovského oceánu, atmosféra by bola prominentnejšia a Webb by ju odhalil o niečo ľahšie. Ak by išlo o suchší svet, atmosféra by sa držala viac pri povrchu.  

Zaujímavosťou je druhá obývateľná planéta. Ak by sa potvrdila, potom by išlo o najmenšiu planétu v obývateľnej zóne, akú TESS objavil. Či druhá planéta vôbec existuje je zatiaľ otázne. Astronómovia sa však na túto sústavu určite pozrú ešte raz.  

Prihlás sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre