Keď začne hasnúť jedna hviezda za druhou, tak hviezdy typu červený trpaslík budú poslednými

Ide o tmavé hviezdy, ktoré dokážu prežiť všetky ostatné

cerveny trpaslik_ilustracia
Zdroj: Pixabay.com (Fabuloussavers)

Nočná obloha počas jasnej noci je posiata tisíckami malých svetelných bodiek. Ide o hviezdy, ktoré sa nachádzajú neskutočne ďaleko, no sú dosť jasné na to, aby sme ich dokázali vidieť holým okom. Vedeli ste však, že nevidíme ani zďaleka všetky hviezdy, ktoré sa na oblohe nachádzajú? Niektoré môžu byť oveľa bližšie, ako napríklad náš najbližší sused, Proxima Centauri. Drvivá väčšina hviezd je príliš malých a tmavých na to, aby sme ich mali šancu vidieť.

Teda hviezdy, ktoré na oblohe vidíme patria k najväčším a najjasnejším hviezdam v našom galaktickom susedstve. Ostatné hviezdy patria k červeným trpaslíkom. Ide o typ hviezd, ktorý býva spravidla o polovicu menší, než naše Slnko a žiari len desatinou jeho žiarivosti. Hoci nepatria k najintenzívnejším hviezdam vo vesmíre, majú jednu vlastnosť, ktorá ich od ostatných odlišuje, dlhovekosť. Píše o tom portál Universe Today.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Červený trpaslík je hviezdou, ktorá je tmavá, no dokáže žiť oveľa dlhšie

Hviezda žiari cez proces nukleárnej fúzie, ktorý sa odohráva v jej jadre. V prípade hviezd podobných Slnku je tento proces masívny a hviezda vypúšťa do okolia obrovské množstvo energie, ktoré je potrebné na to, aby sa hviezda nezrútila. Hviezdy niekoľkokrát väčšie ako Slnko minú všetko svoje „palivo“ za pár miliónov rokov, zatiaľ čo hviezdy podobné Slnku prežijú okolo 10 miliárd rokov. Červené trpaslíky sa však šetria a míňajú svoje vodíkové palivo len občas.

Pretože sú červené trpaslíky malé a nespotrebujú veľa vodíka, dokážu prežiť niekoľko stoviek miliárd rokov, a tie najmenšie ešte oveľa dlhšie. Vo veľmi vzdialenej budúcnosti, kedy umrú všetky veľké hviezdy a dokonca aj naše Slnko, vo vesmíre ostanú len červené trpaslíky, ktoré len veľmi málo osvetlia okolitý vesmír. Ak ľudstvo prežije, naši predkovia môžu zdediť nočnú oblohu, ktorá bude bez hviezd.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre