Astronómovia objavili druhý najenergetickejší kozmický lúč vôbec, ktorý nevedia, odkiaľ prišiel. Vymyká sa nášmu chápaniu fyziky

Astrofyzici odhalili druhý najenergetickejší kozmický lúč, ktorý sa vymyká nášmu chápaniu fyziky. O podobných úkazoch nevieme takmer nič.

Astronómovia sa dostávajú na stopu rýchlym rádiovým zábleskom
Zdroj: NASA/Swift/Cruz deWilde

V roku 1991 sa výskumníkom podarilo zaznamenať najenergetickejší kozmický lúč, aký sme kedy zaznamenali. V našej galaxii neexistuje nič, čo by mohlo mať dostatočnú energiu vyprodukovať tento lúč a zaznamenaná častica mala viac energie, než je teoreticky možné pre častice, ktoré sa dostanú až k Zemi zo vzdialených galaxií. Jednoducho povedané, táto častica nemala existovať.  

Odvtedy výskumníci z University of Utah zaznamenali viac ako 30 ďalších mimoriadne energetických lúčov, no žiaden sa nevyrovnal častici, ktorú výskumníci pomenovali Oh-My-God častica (pozn. redakcie: angl. oh môj bože). Ani jeden z tridsiatky úkazov však vedcov nepriblížil k odpovedi ako tieto mimoriadne energetické udalosti vznikajú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V máji 2021 ale astrofyzici odhalili druhý najenergetickejší kozmický lúč v histórii, ato s energiou 2,4 x 10^20eV. Pre lepšiu predstavu, len jediná častica mala toľko energie ako tehla, ktorú si pustíte na nohu z výšky pásu. Kozmický lúč si všimla sieť 507 detektorov, ktoré dokopy pokrývajú rozlohu 700 kilometrov štvorcových. Keď kozmický lúč detektory zasiahol, aktivoval 23 z nich, ktoré pokrývajú rozlohu 48 km štvorcových.  

Zdá sa, že kozmický lúč prišiel z takzvanej Lokálnej prázdnoty, teda regiónu prázdneho vesmíru, ktorý susedí s našou Mliečnou dráhou. 

“Tieto častice majú tak veľkú energiu, že by nemali byť ovplyvnené galaktickými a mimogalaktickými magnetickými poľami. Mali by sme teda vedieť presne určiť odkiaľ prišli. V prípade Oh-My-God častice a tejto novej častice sa však pozeráme na miesto odkiaľ mali vzniknúť, no nevidíme nič s dostatočnou energiou, čo by ich mohlo vytvoriť. Prirodzene sa teda pýtame, čo sa to vlastne deje?” vysvetľuje jeden z autorov novej štúdie, John Matthews.  

Neznáma fyzika

Hoci výskumníci pozorovali kozmický lúč v roku 2021, štúdia ktorá tento úkaz lepšie opisuje vyšla včera, 23. Novembra 2023. V práci vedci skonštatovali, že energetický lúč môže byť výsledkom časticovej fyziky, ktorú zatiaľ neovládame. Novú časticu pomenovali Amaterasu, po japonskej bohyni slnka. Keďže vedci už zaznamenali dve nemožne energetické častice, s najväčšou pravdepodobnosťou sú tieto mimoriadne energetické častice naozaj skutočné.  

Tieto dva záblesky zároveň pochádzali z dvoch odlišných regiónov na oblohe, čo vylučuje jeden rovnaký, no nám neznámy zdroj.  

“Energetické záblesky môžu byť výsledkom poruchy v štruktúre časopriestoru alebo zrážajúce sa kozmické struny. Teraz len od boku strieľam rôzne šialené teórie s ktorými prišla vedecká komunita, pretože racionálne vysvetlenie týchto dvoch bizarných úkazov zatiaľ neexistuje,” tvrdí spoluautor štúdie, John Belz.  

Výskumníci momentálne rozširujú sieť detektorov. Pribudne 500 ďalších detektorov a dokopy bude celá sieť pokrývať rozlohu 2 900 km štvorcových. Vedci dúfajú, že sa im podarí odhaliť viac podobných úkazov a konečne prídeme na to, ako tieto mimoriadne energetické kozmické lúče vznikajú.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre