Astronómovia našli záhadný asteroid, potulujúci sa v blízkosti Venuše, ktorý by mohol vyvrátiť astronomické modely

Niektorí vedci tvrdia, že astronomické modely nie sú správne

Mini-Mesiac
Zdroj: NASA

Astronómovia krvopotne vypracovávali modely populácie asteroidov, ktoré im prezradili, že asteroidy s priemerom okolo 1 km sa budú nachádzať bližšie pri Slnku, ako planéta Venuša. Problém bol v tom, že až doteraz sa vedcom nepodarilo takýto asteroid zaznamenať.

Vedci zo Zwicky Transient Facility tvrdia, že jeden objavili, hoci tento asteroid je o trochu väčší, v priemere má až 2 km. Nový asteroid dostal názov 2020 AV2 a jeho aphelion, najvyšší bod na jeho obežnej dráhe, sa nachádza len 0.65 astronomickej jednotky od Slnka. Píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o obzvlášť zaujímavé zistenie, pretože žiadne modely nepredpokladali takéto veľké asteroidy na obežnej dráhe Venuše. Mohol by to byť náznak úplne novej populácie asteroidov, alebo by to len mohol byť najväčší asteroid z populácie.

„Ak nie je náš objav len štatistickou chybou, potom by mohol asteroid 2020 AV2 pochádzať z doposiaľ neobjavenej populácie asteroidov a naše modely musia byť upravené,“ píšu autori štúdie.

asteroid
Obežná dráha asteroidu 2020 AV2. Zdroj: p et al., arXiv,2020

V Slnečnej sústave sa nachádza približne milión asteroidov, ktoré sa spravidla nachádzajú mimo zemskej obežnej dráhy. Nová štúdia naznačuje, že aj okolo obežnej dráhy Venuše by sa mohlo nachádzať niekoľko asteroidov.

Po prvýkrát bol asteroid 2020 AV2 pozorovaný 4. januára 2020. Až neskoršie spektroskopické pozorovania odhalili, že asteroid mohol prísť z vnútorného kraja hlavného asteroidového pásu, ktorý sa nachádza medzi Marsom a Jupiterom.

„Naše analýzy, rovnako aj modely poukazujú na to, že 2020 AV2 je kremíkovým asteroidom. Jeho kompozícia sedí na región hlavného pásu, kde sa kremíkové asteroidy nachádzajú najčastejšie. Asteroid 2020 AV2 by však mohol astronomické modely vyvrátiť, alebo potvrdiť. Tieto astronomické modely totiž nepredpokladajú asteroid takejto veľkosti, v priestore okolo Venuše. Preto sa teraz radí za najväčšie asteroidy v tomto regióne.“ píše štúdia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre