Astronómovia aktualizovali šancu neslávne známeho asteroidu „Boha chaosu“, či zasiahne Zem

V rámci novej štúdie vedci zisťovali, či sa môže Apophis odraziť od iného asteroidu a dostať sa na kolízny kurz so Zemou.

asteroid apokalypsa koniec sveta
Zdroj: iurii / Shutterstock.com

Astronómovia odhalili asteroid Apophis v roku 2004, kedy bol identifikovaný ako jeden z najnebezpečnejších asteroidov. Existovalo riziko, že by sa tento objekt mohol zraziť so Zemou.  

Postupne riziko klesalo a nakoniec sa jasne ukázalo, že Apophis našu planétu minie. Výskumníci z Western University v rámci novej štúdie skúmali, či by sa riziko nemohlo vrátiť, povedzme ak by sa asteroid na svojej obežnej dráhe zrazil s iným asteroidom, ktorý by ho odklonil na kolízny kurz so Zemou. Čo sa im podarilo zistiť?  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak sa nič nezmení, asteroid Apophis, by mal popri Zemi preletieť v rokoch 2029 a 2036. Počas prvého preletu by sa mal pohybovať vo vzdialenosti 37 399 km od Zeme. Asteroid má na priemer približne 335 metrov. Výskumníci už dlhú dobu vedia, že asteroid Apophis pre nás nepredstavuje žiadne riziko, a že Zem minie. V rámci novej štúdie však vedci starostlivo simulovali obežné dráhy všetkých 1,3-miliónov známych asteroidov a zisťovali, aká je šanca, že by iný objekt Aphophis presmeroval na kolízny kurz so Zemou.  

“Podarilo sa nám vypočítať všetky dráhy známych asteroidov, pomocou počítačovej simulácie našej Slnečnej sústavy. Hoci ide o veľmi nepravdepodobnú udalosť, aj tak sme chceli vedieť, či existuje nejaká šanca, že by sa takéto niečo odohralo,” vysvetľuje Paul Wiegert, jeden z autorov štúdie.  

Aký je teda verdikt? Výskumníci tvrdia, že sa asteroid Apophis nestretne na svojej obežnej dráhe s iným objektom. Autori štúdie vysvetľujú, že z kozmického hľadiska je 37-tisíc km veľmi blízko. Ak by sa Apophis odrazil od iného asteroidu, teoreticky by sa mohol odkloniť tak, aby namiesto preletenia popri našej planéte Zem zasiahol.  

Asteroid sa so Zemou nezrazí

Štúdia vznikla z čisto hypotetického hľadiska, aby vedci mohli s pokojom na duši vyradiť aj toto riziko, napriek tomu, že šance na to, že sa takéto niečo môže stať, boli mimoriadne nízke. V rámci simulácie vedci zmapovali všetky blízke prelety asteroidu Apophis s ďalšími blízkymi asteroidmi. V monitorovaní budú pokračovať, aby sme si udržali situačnú obozretnosť.  

Aj napriek tomu nie je šanca kolízie asteroidu Apophis s iným objektom nulová.  

“Asteroid Apophis nás fascinoval už od jeho objavenia v roku 2004. Vtedy išlo o prvú možnú hrozbu pre našu planétu. Aj dnes, keď už vieme, že nás asteroid minie, ostávame obozretní. Tento objekt jednoducho nemôžeme spustiť z očí,” tvrdí Wiegert.  

Zaujímavosťou je, že asteroid pomenovali podľa staroegyptského boha zla a chaosu, Apophisa. Hoci má asteroid zlovestný názov, aspoň zatiaľ môžeme spávať v kľude. Pri najbližších preletoch Zem nezasiahne a kolízia nám nehrozí ani v dohľadnej budúcnosti. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre