Rizikový asteroid Apophis sa už neradí medzi nebezpečné objekty: Prečo je to tak?

Existovala šanca, že prelet v roku 2029 ho dostane na kolízny kurz so Zemou.

asteroid-4369511_1920 (1)
Zdroj: Pixabay.com

Asteroid s názvom 99942 Apophis bol vždy pre vedcov akýmsi varovaním. Tento kus vesmírnej skaly ohrozoval našu planétu a okrem neho môže v našej Sústave existovať obrovské množstvo asteroidov, ktoré by pre nás mohli predstavovať nebezpečenstvo, píše portál IFLScience.

Vo vesmíre sa stále nachádzajú desiatky rizikových objektov, ale najnovšie pozorovania naznačujú, že asteroid Apophis už pre nás nepredstavuje hrozbu, aspoň najbližších sto rokov. Apophis má priemer 340 metrov a keď ho astronómovia objavili, uvedomili si že sa priblíži k Zemi v rokoch 2029, 2036 a 2068.

Presnejšie 13. Apríla 2029 preletí asteroid okolo našej planéty vo vzdialenosti 35-tisíc km. Apophis sa dostane tak blízko, že gravitácia Zeme výrazne ovplyvní dráhu jeho obežnej dráhy. Ak by sme mali smolu, táto zmena by ho v roku 2068 dostala na kolízny kurz so Zemou. Je nutné spomenúť, že šance boli malé, no v tomto prípade si museli byť astronómovia obzvlášť istí.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Zrážka v roku 2068 už nie je naďalej možná a naše výpočty ukázali, že nám minimálne ďalších sto rokov nehrozí žiadne nebezpečenstvo,“ vyjadril sa Davide Farnocchia z NASA’s Center for Near-Earth Objects.

Apophis
Asteroid Apophis. Zdroj: NASA/JPL-Caltech

Žiadna hrozba

Tím astronómov pozoroval asteroid pomocou optických teleskopov a radaru. Tvrdia, že doteraz bola odchýlka v obežnej dráhe asteroidu niekoľko stoviek kilometrov, avšak podarilo sa im ju zraziť len na pár kilometrov. Presnejšie merania umožňujú vedcom presnejšie predpovedať polohu objektu. Vedci teda vedia s istotou povedať, že v roku 2068 žiadna zrážka nehrozí.

Asteroid popri nás preletel 6. marca vo vzdialenosti 16.9-milónov km, čo je pomerne bezpečná vzdialenosť. Vedci ale mali príležitosť objekt priamo pozorovať a získať potrebné dáta. Ďalšiu príležitosť budú mať v roku 2029. Ako už bolo spomínané, asteroid sa priblíži na vzdialenosť 35-tisíc km a bude možné pozorovať ho voľným okom.

Jeden objekt je síce vylúčený zo zoznamu rizikových objektov, no astronómov čaká ešte veľa práce. Tvrdia, že sa im podarilo zistiť obežnú dráhu asteroidu v dobe, keď bolo monitorovanie nebezpečných objektov len v zárodku. Astronómovia ešte musia odhaliť všetky potenciálne nebezpečné objekty, ktoré by jedného dňa mohli prísť do kontaktu so Zemou. Napriek tomu sú potešení a tvrdia, že vylúčenie asteroidu Apophis so zoznamu potenciálne nebezpečných objektov otvára „novú kapitolu planetárnej obrany.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre