Asociácia mobilných operátorov Slovenska upozorňuje na rastúci počet online podvod. Toto dodržujte, aby ste sa vyhli podvodu!

Online nakupovanie so sebou prináša aj riziká, že sa staneme obeťou podvodu. Pozrite sa na rady od ASMOS, ako bezpečne nakupovať.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Nakupovanie online je dnes bežnou súčasťou našich životov. No príchodom sviatkov, ako sú napríklad Vianoce, často prestaneme hľadieť na veci, na ktoré si inak dávame pozor, a reagujeme v strese zbrklo. Týka sa to aj nakupovanie. To je aj dôvod, prečo Asociácia mobilných operátorov Slovenska (ASMOS) upozorňuje v predvianočnom období na zvýšený nárast podvodov v online prostredí.

ASMOS hovorí, že pri nakupovaní cez rôzne aplikácie alebo sociálne siete, máme tendenciu k zvýšenému impulzívnemu správaniu, ktoré vedie k tomu, že útočníkom odovzdáme citlivé údaje. Organizácia preto volá po tom, aby sme sa správali zodpovedne a nepodceňovali sme online bezpečnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„,..základom je používanie dostatočne silných a jedinečných hesiel, autorizácia platieb či dvojstupňové overenie prihlásenia. Pre správu hesiel je vhodné používať aplikáciu – password manager.“, uvádza ASMOS v tlačovej správe.

Podľa dát Eurostatu až 40% Slovákov nakupuje počas Vianoc cez internet nábytok a tovar do domácností a elektroniku kupuje cez internet až štvrtina ľudí. Ide o tovar, ktorý nebýva lacným, a preto potenciálna škoda môže byť vysokou.

„Pri komoditách, ktoré sú finančne náročnejšie, môže byť takáto rana pre peňaženku bolestivá. Ešte bolestivejšie však je, že podvodníci zneužívajú nielen vaše peniaze, ale najmä údaje, ktoré majú omnoho vyššiu hodnotu.“ dodáva ASMOS.

Ako bezpečne nakupovať na internete? Toto odporúča ASMOS

Asociácia mobilných operátorov Slovenska dala preto dokopy hneď niekoľko užitočných rád, ako by sme mali nakupovať na internete, ak sa nechceme stať obeťou podvodu. Poďme sa spolu nižšie na ne pozrieť.

online nakupovanie hackeri kreditna karta bankova karta
Zdroj: Marcos Mesa Sam Wordley / shutterstock.com

Overte si, či nakupujete u oficiálneho predajcu značky alebo certifikovaného sprostredkovateľa

Ak si nie ste istý, využite recenzie od predchádzajúcich zákazníkov alebo využite porovnávače cien. Overte si, či je adresa stránky správna a či sú stránky zabezpečené (https://) a používajú správny certifikát (je možné overiť napríklad cez ikonu zámku uvedenú naľavo od adresy stránky v prehliadači). Treba ale podotknúť, že ani platný certifikát automaticky neznamená, že e-shop je bezpečný. Hovorí len o tom, že komunikácia medzi vami a prevádzkovateľom stránky šifrovanou.

ikona https zamok
Zdroj: maxuser / Shutterstock.com

Plaťte iba cez  platobnú bránu podporovanú vašou bankou

Transakciu vždy overte u vašej banky, napríklad vo výpise transakcií v internet bankingu. V prípade pochybnosti v transakcii nepokračujte. Pre internetové platby môžete využívať aj virtuálne platobné karty, ktoré sú v ponuke viacerých bánk. Táto funkcia funguje tak, že s obchodníkom nezdieľa reálne údaje z karty, ale len virtuálne, ktoré sú platné krátku dobu.

Transakciu potvrďte autorizáciou iba vo vašej banke, nereagujte na neoverené e-maily – spamy

Je potrebné kontrolovať adresy odosielateľa a súlad obsahu komunikácie najmä v prípade, ak obsah správy vzbudzuje podozrenie (gramatické chyby, nesprávne preklady, pokus o vyvolanie časovej tiesne alebo nátlaku, požiadavka na úhradu dodatočného poplatku napr. za doručenie alebo colné prejednanie, odkaz smeruje na zvláštne adresy). V prípade, ak správa vyzýva na pripojenie sa na stránky e-shopu, neklikať na zaslaný odkaz, ale zadať oficiálnu adresu obchodu do prehliadača samostatne. Takisto v žiadnom prípade nenechávajte svoje zariadenie nezablokované bez dozoru vo verejnom prostredí a po vykonaní nákupu sa hneď zo stránky odhláste.

Nikde neuvádzajte vaše osobné údaje

Na nákupy nepoužívajte verejnú Wi-Fi a v žiadnom prípade nepoužívajte nezabezpečenú Wi-Fi sieť. Ak potrebujete ponuku použiť ihneď, využite mobilné dáta. V prípade, ak by ste používali verejnú Wi-Fi sieť, tak sa vystavujete riziku, že niekto cudzí monitoruje vašu aktivitu.

Ako sa chrániť na voľnej Wi-Fi sieti?
Zdroj: Unsplash (Marcus Spiske, Adnan Khan) PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Ak vám niečo nesedí, jednoducho si ponuku odpustite alebo preverte u iného dodávateľa

Rozvaha je v dobe neprehľadných ponúk na nezaplatenie. Zaujímajte sa o základy v bezpečnosti na internete a dbajte na ich dodržiavanie aj vo svojom okolí. Pýtajte sa najzraniteľnejších, svojich starých rodičov, detí, alebo tým, ktorí často podľahnú tlaku a ponúknite im svoju pomoc s nákupom. No nezabúdajte na to, že aj vy by ste sa mali vzdelávať, útoky sú čoraz sofistikovanejšie a môžu okabátiť aj skúseného používateľa.

Pozrite sa aj na ďalšie rady, ako by ste mali nakupovať online, aby ste sa nepopálili. Prípadne sa pozrite na to, aké znaky majú spoločné falošné e-shopy.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám okrem iného do pozornosti aktualizovaný zoznam rizikových e-shopov, kde Slovenská obchodná inšpekcia odporúča nenakupovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre