Archeológovia objavili viac ako sto obrovských pevností priamo v srdci Európy: Táto komunita bola veľkým hráčom počas bronzovej doby

Autori výskumu predpokladajú, že táto komunita mala naozaj pokročilé vojenské a opevňovacie technológie.

archeologicky objav opevnenie
Zdroj: Cortyn / shutterstock.com

Výskumníci z University College Dublin v spolupráci s vedeckými inštitúciami v Srbsku a Slovinsku odhalili niekoľko masívnych archeologických nálezísk v srdci Európy. Tieto náleziská môžu predstavovať jedny z najväčších pevností bronzovej doby, zároveň najväčších konštrukcií vytvorených pred nástupom železnej doby.  

Výskum pracoval so satelitnými snímkami a vzdušnými snímkami oblasti južnej panónskej panvy, ktorá leží v centrálnej Európe. V rámci štúdie odhalili viac ako 100 nálezísk, ktoré patrili komplexnému spoločenstvu. Autori štúdie predpokladajú, že tieto obrovské pevnosti môžu byť predkami slávnych európskych hradísk, ktoré ochraňovali obyvateľov neskorej bronzovej doby.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Niekoľko obrovský pevností archeológovia poznajú už pár rokov. Nachádzajú sa v okolí najväčších európskych miest. Novinkou tohto výskumu je však zistenie, že tieto “megapevnosti” nestáli osamotene, no boli súčasťou väčšej a hustej siete príbuzných a na sebe závislých komunít. Dokopy mohla mať táto prepojená komunita na svojom vrchole desiatky tisícov členov.  

Archeológovia objavili množstvo nových pevností, ktoré sa nachádzajú v okolí rieky Tisa, ktorá tvorí dnes hranicu medzi Slovenskom a Maďarskom. Práve na tomto území žilo množstvo doteraz neznámych komunít, ktoré výskumníci spojili pod jedno označenie Tisza Site Group, alebo TSG. Autori štúdie objavili viac ako stovku nových archeologických nálezísk. Takmer všetky ležia od seba nie viac ako 5 km a sú umiestnené pozdĺž koridoru, ktorý vytvárajú rieky Tisa a Dunaj. Práve blízkosť a umiestnenie nálezísk vedcom naznačuje, že by mohlo s najväčšou pravdepodobnosťou ísť o spoločenstvá tvoriace jednu veľkú spolupracujúcu komunitu.  

Veľký európsky hráč počas bronzovej doby

Autori štúdie zároveň na základe archeologických nálezov predpokladajú, že táto komunita bola mimoriadne dôležitým centrom pre inovácie v prehistorickej Európe. Existovala okolo rokov 1500 až 1200 pred Kristom, teda v dobe kedy bola Mykénska, Chetitská a Egyptská ríša na vrchole.  

Štúdia ukazuje európske komunity druhého tisícročia pred Kristom v novom svetle. Toto obdobie sa považuje za významný prehistorický bod zlomu. Archeologické dôkazy naznačujú, že Európania žijúci v tejto oblasti mali pokročilé armádne a opevňovacie technológie. Postavenie a vplyv tejto komunity môže pomôcť vysvetliť podobnosti v kultúrach a ikonografií naprieč celou Európou ku koncu druhého tisícročia pred Kristom.  

“Naše chápanie toho ako táto komunita fungovala napáda veľa našich doterajších poznatkov o prehistorickej Európe. Je extrémne nepravdepodobné, že by týchto viac ako sto nálezísk boli samostatné jednotky, ktoré medzi sebou súperia,” tvrdí Barry Molloy, vedúci výskumu.  

Molloy však zároveň vysvetľuje, že druhé milénium pred Kristom nebolo obdobím mieru. Počas tohto obdobia vznikli kritické inovácie v oblasti armádnych technológií a objavuje sa aj veľa prípadov veľkých bitiek. Komunita popisovaná v tejto práci však s najväčšou pravdepodobnosťou patrila k naozaj veľkým európskym hráčom, vyznačujúc sa nielen silnou armádou, ale aj dobre opevnenými a obrovskými pevnosťami. Autori štúdie konštatujú, že je viac ako isté, že si táto komunita dokázala svoje zdroje obrániť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre