Archeológovia našli len kúsok od polárneho kruhu prehistorický cintorín obrovských rozmerov, ktorý si nevedia vysvetliť

Archeológovia majú pred sebou bizarný prípad. V mrazivej krajine našli prehistorický cintorín nevídaných rozmerov. Veľa o ňom zatiaľ povedať nevedia.

V mrazivých podmienkach výskumníci našli cintorín, ktorý si nevedia vysvetliť
Zdroj: Hakonen et. al.

Archeológovia odhalili v Laponsku obrovské prehistorické pohrebisko, ktoré sa datuje ešte do kamennej doby. Nález mení naše chápanie toho, ako ďaleko prvé spoločenstvá cestovali do vzdialených a mrazivých kútov severnej Európy, informuje portál IFL Science.  

Prvé náznaky cintorínu výskumníci objavili ešte v roku 1959. O 30 rokov neskôr sa na území rozbehli širšie archeologické práce odhaľujúce archeologické štruktúry, ktoré vedcov zmiatli. Na mieste našli dôkazy o viac ako 40 hroboch datujúcich sa do piateho tisícročia pred našim letopočtom. Pohrebisko sa nachádza len 80 km od polárneho kruhu, no mohlo by predstavovať najväčšie pohrebisko z doby kamennej na území Fínska.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Okolo piateho tisícročia pred našim letopočtom sa začala jedna z najvýznamnejších evolučných zmien v histórii človeka, prechod na usadenejší spôsob života a rozvoj poľnohospodárstva, vysvetľuje štúdia. V tomto období ešte spoločenstvá lovcov-zberačov v severnej Európe žili sťahovavým spôsobom, teda sezónne sa presúvali na iné miesta za potravou. Ako však autori vysvetľujú, začiatkom 4. tisícročia pred našim letopočtom začali tieto komunity žiť usadenejším spôsobom života.  

Znamená to, že sa začali zhromažďovať v trvalých usadlostiach a dedinách, pričom sa objavujú aj náznaky používania keramiky. Pozoruhodným faktom však ostáva, že ani do roku 1000 nášho letopočtu archeológovia nenachádzali jasné dôkazy o vidieckom spôsobe života. Predpokladalo sa teda, že po väčšinu prehistórie obyvatelia severnej Európy, blízko polárneho kruhu, žili zberačským spôsobom života.  

Viac otázok ako odpovedí

Počiatočné odhady naznačovali, že na tomto cintoríne sa môžu nachádzať ostatky až 120 ľudí. Prvotná štúdia vedcov nebola nikdy publikovaná, no teraz sa na cintorín vrátili, aby vykonali kompletný výskum. Nové odhady ukazujú, že na cintoríne môže byť pochovaných až takmer 200 ľudí.  

“Naša štúdia prináša otázku, ako je možné, že toto miesto existuje v tak vysokých geografických šírkach a či existujú podobné cintoríny, ktoré sa nachádzajú v oblasti,” tvrdí Aki Hakonen, vedúci novej štúdie.  

Dôkazy síce existujú, no vôbec nie sú jednoznačné, vysvetľujú archeológovia. Ostatky tiel alebo kosti sa vplyvom mimoriadne kyslej pôdy rozpadli v priebehu tisícročí. Jediné čo výskumníci objavili boli oválne jamy v pôde. Autori štúdie porovnali tvar jám s viac ako 800 hrobmi z doby kamennej, ktoré sa nachádzali na dokopy 14 cintorínoch rozmiestnených po celej severnej Európe. Podobnosť s ostatnými hrobmi vedcov utvrdila v tom, že s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o cintorín.  

Toto záhadné pohrebisko sa nazýva Tainiaro a výskumníci v hroboch často nachádzali zvyšky spálených ľudských ostatkov a červeného okrového pigmentu. Predpokladajú, že tieto stopy sa môžu viazať na rituál spojený so zatiaľ neznámou kultúrou.  

Zatiaľ toho nie je veľa, čo by autori mohli o tomto zvláštnom cintoríne povedať. Momentálne prebiehajú radarové výskumy, ktoré by mohli prezradiť viac, bez toho aby vedci rozrušili nálezisko. Do budúcna sa plánujú odobrať aj vzorky pôdy. Archeológovia dúfajú, že objavia stopy fosilizovaných vlasov, ako v prípade iných hrobov z doby kamennej.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre