Archeológovia našli jedno z najlepšie zachovalých obydlí našich predkov: Prehistorická „chata“ má takmer 17-tisíc rokov

Výskumníci našli v španielskom komplexe La Garma mimoriadne dôležitý archeologický objav.

jaskyna obydlie predkov
Zdroj: Gorodenkoff / shutterstock.com

Archeológovia z University of Cantabria odhalili v španielskom jaskynnom komplexe La Garma jedno z najlepšie zachovalých paleolitických obydlí na svete. Ide o chatu, ktorú postavili naši predkovia pred takmer 17-tisíc rokmi.

Archeologický objav predstavuje obydlie o rozlohe približne 5-metrov štvorcových. Chata je vymedzená kamennými blokmi a stalagmitmi, o ktoré bola zachytená konštrukcia z palíc a koží. Táto konštrukcia sa opierala o blízku rímsu steny jaskyne. Uprostred tejto prehistorickej chaty sa nachádzalo malé ohnisko a okolo neho archeológovia objavili množstvo pozostatkov, ktoré viac prezradili o každodenných činnostiach skupiny lovcov-zberačov, ktorí túto jaskyňu obývali. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci objavili stopy po výrobe kamenných, kostených a parohových nástrojov. Zároveň našli aj stopy naznačujúce lov a následné spracovanie kožušín ulovených zvierat. Dokopy našli archeológovia 4 614 artefaktov. Medzi nimi boli prevažne kosti jeleňov, koní a bizónov. Našli sa však aj schránky morských mäkkýšov.  

Archeológovia našli nielen nástroje spojené s lovom, ale aj ozdobné artefakty. Prekvapila ich prepichnutá falanga (pozn. redakcie: Prepichnutý koncový článok na končatine, typicky prste) zubra, do ktorej predkovia vyryli podobizeň tohto zvieraťa a podobizeň ľudskej tváre. Popri tom sa našli aj prívesky, ktoré obyvatelia nosievali ako ozdoby.  

Ako sme už spomenuli, môže ísť o zatiaľ najzachovalejšie obydlie takzvanej magdalénskej kultúry. Presnejšie, naši predkovia toto obydlie postavili pred 16 800 rokmi. Archeológovia a ďalší vedci momentálne pracujú na reprodukcii tejto stavby. Imitácia najstaršej chaty sa čoskoro objaví vo výstavnom zariadení Rock Art Center, ktoré sa nachádza v meste Puente Viesgo.  

Archeológovia v spolupráci s expertmi z iných vedeckých odborov dokumentovali a rekonštruovali chatu po dobu dvoch rokov, pričom využívali pokročilé neinvazívne techniky.  

“La Garma je výnimočný archeologický komplex zaradený do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Na tomto mieste sa už od roku 1995 rozvíja mimoriadne ambiciózny výskumný projekt,” tvrdia vedci. 

Archeologický výskum na mimoriadne dôležitom nálezisku pokračuje

Okrem magdalénskeho obydlia výskumníci v jaskynnom komplexe objavili aj množstvo paleolitického skalného umenia. Zároveň tento komplex obsahuje jednu z najkompletnejších stratigrafických sekvencii v Európe reprezentujúcu posledných 400-tisíc rokov histórie. Komplex ukrýva aj hradisko z doby železnej.  

Archeologické výskumy v jaskynnom komplexe La Garma pokračujú aj naďalej. Výskum financuje španielske Ministerstvo vedy a inovácií prostredníctvom projektu PrehMIND, ktorý je programom rozvoja symbolického myslenia paleolitických populácií. Výskumy do veľkej miery podporuje aj nadácia PALARQ, bez ktorej by nebol tento výskum možný.  

Skúmanie dávnych archeologických nálezísk nám umožňuje do hlbšej miery nahliadnuť do spôsobu života našich predkov. Už dnes sa objavila celá rada dôkazov, ktoré naznačujú, že naši predkovia boli oveľa vyspelejší, než sme si spočiatku mysleli. Podobné štúdie napríklad tvrdia, že Neandertálci neboli primitívnymi jaskynnými ľuďmi, no vo veľa smeroch boli mimoriadne podobní modernému človeku, teda druhu Homo sapiens

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre