Archeológovia hovoria, že prví umelci na svete neboli moderní ľudia no niekto, kto sa nám veľmi podobal

Archeologické výskumy z francúzskej jaskyne La Roche-Cotard potvrdzujú, že autormi prvého "umenia" boli Neandertálci a nie moderní ľudia, ako si mnohí myslia.

jaskynne malby
Zdroj: GAS-photo / shutterstock.com

Vo Francúzsku sa nachádza jaskyňa La Roche-Cotard, v ktorej archeológovia objavili pozoruhodné nástenné rytiny. Jaskyňa bola tisíce rokov zatvorená, no najnovšie výskumy naznačujú, že autormi týchto prvých umeleckých diel boli Neandertálci.  

Dlhú dobu sa predpokladalo, že až moderný človek bol dostatočne vyspelý na to, aby mohol abstraktne myslieť a vedel oceniť umenie. Posledné výskumy však naznačujú, že Neandertálci od Homo sapiens nemuseli byť až takí odlišní, ako sa spočiatku predpokladalo.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jaskyňu La Roche-Cotard archeológovia objavili v roku 1974, kedy identifikovali aj rytiny na jej stenách. Už vtedy sa predpokladalo, že ide o úmyselné diela vytvorené ľudskou rukou. Okrem toho objavili aj ďalšie archeologické artefakty, ktoré naznačovali, že jaskyňu kedysi dávno obývali Neandertálci. Archeológovia sa však nedokázali zhodnúť na tom, či možno za neandertálske dielo považovať aj rytiny na stenách jaskyne.  

V dobe objavu jaskyne sa predpokladalo, že Neandertálci neoplývali vyššími kognitívnymi zručnosťami, ktoré by im umožňovali vytvárať umenie alebo iné abstraktné diela. Jaskyňu objavil francúzsky archeológ Jean-Claude Marquet, ktorý zároveň ako prvý navrhol, že umenie v jaskyni môže byť dielom Neandertálcov. V tej dobe však nedokázal svoje tvrdenie uspokojivo vedecky dokázať.  

V roku 2016 sa výskumníci do jaskyne vrátili a pomocou 3D skenera zmapovali všetky rytiny v jaskyni. Následné výskumy ukázali, že rytiny nevytvoril človek pomocou nástrojov, no prostredníctvom prstov. V rovnakej dobe sa zistilo, že jaskyňu musela uzatvoriť pôda pred viac ako 50-tisíc rokmi. V tomto období nežili v Európe moderní ľudia, jedine Neandertálci. Rytiny na stenách jaskyne teda museli pochádzať jedine od nich.  

Neandertálci ako bratranci moderných ľudí

La Roche-Cotard archeológom slúži ako jedinečná časová kapsula, ktorý ukazuje známky života pred viac ako 50-tisíc rokmi. Rytiny na stenách ukazujú rôzne geometrické tvary, čo nemôže byť dielom náhody, tvrdia vedci.  

“Rytiny na stenách jaskyne La Roche-Cotard museli vzniknúť s určitým úmyslom a plánovaním. Či však išlo o umenie danej doby alebo nejakú formu komunikácie, nevieme,” vysvetľuje jedna z autorov štúdie, doktorka Dorota Wojtczak.  

Okrem geometrických tvarov vyrytých do stien jaskyne archeológovia ešte koncom 70. rokov objavili artefakt pripomínajúci tvár človeka alebo zvieraťa. Aj tento objekt podľa výskumov vznikol ľudskou rukou. Ďalším fascinujúcim objavom je objekt, ktorý mohol byť malou olejovou lampou. Momentálne sa špecialisti pokúšajú zistiť, či nájdu nejaké stopy pigmentu alebo sadzí. To by im mohlo pomôcť vysvetliť aký typ paliva Neandertálci používali.

Archeológovia do dnešného dňa preskúmali len časť jaskyne. V nadchádzajúcich rokoch sa plánujú dostať do Komory 4, ktorá je stále z väčšej časti zavalená usadeninami. Archeológovia ale veria, že v tejto časti jaskyne nájdu ďalšie jedinečné artefakty, ktoré nám pomôžu lepšie pochopiť našich najbližších evolučných príbuzných. Aj tento výskum naznačuje, že Neandertálci neboli oproti nám primitívnejší. Čoraz viac výskumov naznačuje že rozprávali podobne ako my a mohli dokonca vedieť aj spievať. V tomto smere výskumníci opisujú Neandertálcov ako “bratrancov” moderných ľudí, nie primitívnejší druh.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre