Homo naledi, skorí predkovia ľudí, nemuseli byť tak múdri, ako si myslíme. Vedci spochybňujú nedávne objavy v jaskyni Rising Star

Štúdia je prvou, ktorá kritizuje objavy v jaskyni Rising Star v južnej Afrike a prešla vedeckou recenziou.

predok_ancestor
Zdroj: flickr.com (marcovdz) (CC BY-NC-ND 2.0)

Homo naledi bol vzdialeným predkom človeka, ktorý existoval pred 335 až 241-tisíc rokmi. V poslednej dobe sa objavili štúdie, podľa ktorých tento hominin s malým mozgom úmyselne pochovával svojich mŕtvych a zároveň vytváral umenie z kameňov.  

Výskumníci z Griffith University vo svojej novej práci tieto tvrdenia popierajú. V predchádzajúcich štúdiách výskumníci popisovali pohrebiská v jaskyni Rising Star, ktorá sa nachádzala v južnej Afrike. Podľa týchto výskumov išlo o najstaršie pohreby našich predkov. Staršie štúdie zároveň tvrdili, že Homo naledi úmyselne osvetlili tmavé prechody jaskyne, teda dokázali používať oheň.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo sa týka samotných pohrebov, výskumníci tvrdili, že naši predkovia úmyselne niesli zosnulých jaskyňou až kým sa nedostali k jame, do ktorej mŕtvolu položili. Telá následne zahrabali sedimentom. Okrem pohrebov však štúdia popisovala aj objav kamenného nástroja v blízkosti jednej ruky hominina.  

Nová štúdia je prvou kritikou týchto zistení, ktorá bola recenzovaná inými vedcami. V rámci tejto novej práce výskumníci pochybujú, že by mal druh Homo naledi vyššie kognitívne funkcie, než sme im doteraz prisudzovali. Na tejto štúdii sa podieľali experti z archeológie, geochronológie, a experti na kamenné umenie. 

Homo naledi nemuseli mať vyššie kognitívne vlastnosti

V rámci práce výskumníci tvrdia, že dôkazy nie sú dostatočne presvedčivé na to, aby mohol niekto tvrdiť, že objav v jaskyni Rising Star predstavuje úmyselnú činnosť Homo naledi. 

“Potrebujeme ešte veľa dodatočných dôkazov a vedeckých analýz, než budeme môcť tvrdiť, že Homo naledi boli naozaj kognitívne vyspelejší. Momentálne nemožno vylúčiť, že archeologické nálezy v jaskyni Rising Star boli vytvorené prirodzenými procesmi,” tvrdí profesorka María Marinón-Torres, jedna z autorov štúdie.  

Marinón-Torres zároveň tvrdí, že aj objavený kamenný nástroj nemusí byť vôbec nástrojom. Kameň mohol pokojne vzniknúť cez prírodné mechanizmy, nie úmyselne rukou našich predkov. Zároveň neexistuje ani dôkaz o úmyselne zapálených ohňoch v jaskyni. Objavené stopy môžu byť v skutočnosti materiály sfarbené mangánom a uhlie, ktoré našli, mohlo vzniknúť prirodzenými požiarmi.

“Uhlie z prirodzeného ohňa v jaskyniach nie je vzácnosť. Ani jeden z dôkazov nepoukazuje na to, že Homo naledi svojich mŕtvych pochovávali, alebo že zapaľovali úmyselne ohne v jaskyni. Zároveň sa musíme oveľa lepšie pozrieť aj na rôzne rytiny. Teraz nemôžeme sebavedomo potvrdiť, že vznikli rukou našich predkov, ktorí v tejto jaskyni vytvárali prvé umenie,” tvrdí spoluautor štúdie, Diego Garate.  

Ďalšie výskumy môžu pomôcť vedcom odhaliť, či ľudia skutočne vyrezávali značky do stien tejto jaskyne. Autori štúdie nevylučujú, že Homo naledi mohli byť vyspelejší, než sa predpokladá. Na základe predchádzajúcich štúdií ale nemožno s istotou povedať, že to tak je. Výskumníci spochybňujú zaujatosť prác, ktorá by nás v konečnom dôsledku mohla zaviesť k nesprávnym odpovediam.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre