Veda a výskum

Významný moment evolúcie človeka mohol vzniknúť náhodou: Takto vyrábajú makaky prvé kamenné nástroje

Je výroba kamenných nástrojov typická pre človeka? Makaky dnes nevedomky vytvárajú kamenné pazúriky, ktoré sa podobajú na prvé nástroje našich predkov.

Schopnosť vyrobiť prvé jednoduché nástroje sa považuje za kľúčový moment v evolúcii našich predkov. V rámci nedávneho výskumu si vedci všimli, že nástroje vyrobené Makakmi dlhochvostými v národnom parku Phang Nga pripomínajú jedny z prvých nástrojov, aké vyrobili aj predkovia človeka.

Za novou štúdiou stojí inštitút Maxa Plancka. Počas výskumu si všimli, že makaky používajú kamenné nástroje na otvorenie tvrdých škrupín orechov. Počas tohto procesu sa im kamenné nástroje častokrát lámu, čím vznikajú akési prvotné formy pazúrikov. Práve tieto ostré kamenné úlomky sa podobajú na prvé nástroje, ktoré úmyselne vyrobili naši predkovia. Tie sa našli na najstarších archeologických náleziskách naprieč východnou Afrikou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Schopnosť vedome vyrobiť ostré kamenné pazúriky vnímame ako dôležitý krok v evolúcii človeka. Vďaka našej práci konečne dokážeme lepšie popísať, kedy sa mohla prvá produkcia kamenných nástrojov začať. Zároveň dokazujeme, že táto vlastnosť môže byť typická aj pre iné primáty, nielen pre človeka a jeho predkov,“ vysvetľuje vedúci štúdie, Tomos Proffitt.

Vedcov neprekvapila schopnosť makakov dostať sa k potrave prostredníctvom kamenných nástrojov. Tie používajú aj pri spracovaní niektorých morských tvorov. Vedcov ale zarazilo to, že pri používaní týchto nástrojov náhodne vytvárajú artefakty, ktoré prakticky nemožno rozlíšiť od tých našich.

Vznikli prvé kamenné nástroje náhodou?

Preto v rámci štúdie porovnávali náhodne vytvorené artefakty s najstaršími kamennými nástrojmi, ktoré boli vyrobené človekom. V tomto smere dokazujú, že mnoho „nástrojov“, ktoré sa podarilo makakom vytvoriť , spadá do kategórie nástrojov, ktoré spájame s našimi skorými predkami.

„Tieto artefakty môžu vznikať počas lúpania škrupín orechov. Tento objav mení naše predstavy o tom, ako mohli naši predkovia vytvárať prvé kamenné pazúriky,“ tvrdí spoluautor štúdie, Jonathan Reeves.

Autori štúdie naznačujú, že naši predkovia mohli prvé kamenné nástroje vytvoriť rovnakým správaním, aké pozorovali u makakov v thajskom národnom parku. To zároveň naznačuje, že prvé ostré kamenné nástroje mohli vzniknúť oveľa skôr, než naznačujú archeologické dôkazy. Naši predkovia mohli používať kameň podobným spôsobom, ako ho používajú makaky dnes, teda na prístup k potrave obalenej pevnou škrupinou. Autori štúdie teda tvrdia, že lámanie škrupín orechov mohlo predchádzať úmyselnej výrobe kamenných nástrojov.

Toto zistenie zároveň vedcom umožňuje lepšie charakterizovať kamenné úlomky, ktoré vznikli omylom ako vedľajší produkt snahy dostať sa ku potrave, vysvetľuje Lydia Luncz, ktorá je spoluautorka štúdie. Na základe toho by mohli na významných archeologických náleziskách objaviť stopy týchto neúmyselne vytvorených nástrojov.

„Správanie primátov dnes nám môže veľa prezradiť o tom, ako sa správali naši najskorší predkovia a ako vznikali charakteristické správania, ktoré považujeme za významné míľniky ľudskej evolúcie. Vďaka našim zisteniam vieme hlbšie nahliadnuť do počiatkov a evolúcie výroby kamenných nástrojov,“ tvrdí Luncz.

Vo februári toho roka sa objavila štúdia, ktorá najstaršie nástroje datovala 2,9-miliónov rokov do minulosti. Nástroje výskumníci našli na pobreží Viktóriinho jazera v Afrike a predpokladá sa, že ich predkovia používali na spracovanie ulovených hrochov alebo rastlín. Ako však táto štúdia dokazuje, nástroje sme mohli vyrábať ešte o niečo skôr.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close