AppleSpravodajstvo

Apple prehráva ďalší súd. Americké úrady rozhodli o 300 miliónovom poplatku za porušenie patentu

Spoločnosť Apple musí zaplatiť viac ako 300 miliónov dolárov spoločnosti PMC, ktorá "nakusnuté jablko" žalovala za porušenie patentov.

Americká spoločnosť Applena krku ďalšiu obrovskú pokutu, tentokrát zo svojej domoviny. Najnovší prípad, o ktorom informovala zahraničná spravodajská agentúra Bloomberg, sa so spoločnosťou Apple vlečie už od roku 2015. Pôvodne bola žaloba zo strany spoločnosť Personalized Media Communications, ďalej len PMC, zamietnutá príslušnými patentovými komisiami. Veľký zvrat v miliónovej kauze však nastal v minulom roku. Americký odvolací súd totižto prípad oživil hneď potom, čo označil rozhodnutie patentovej komisie za neplatné. Najnovšie správy z USA však naznačujú, že prípad je definitívne na konci, tentokrát v neprospech amerického giganta z Coupertina.

Ďalšia astronomická pokuta pre Apple

Počas včerajšieho dňa rozhodla federálna porota v Marshalle v americkom štáte Texas o tom, že technický gigant Apple porušil patent súvisiaci so správou digitálnych práv. Spomínaný patent patrí už dlhé roky práve spoločnosti PMC. V samotnej žalobe sa uvádza, že Apple porušený patent využíva v technológií FairPlay. Tá je použitá na distribúciu šifrovaného obsahu v dobre známych službách ako iTunes, App Store, či Apple Music.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podľa experta, ktorého si najala spoločnosť PMC, je spoločnosť Apple dlžná autorskú odmenu vo výške až 240 miliónov amerických dolárov. Po päťdňovom rozhodovaní miestnej federálnej poroty však bola Apple udelená nutnosť zaplatiť ešte vyššiu čiastku na úrovni až 308,5 miliónov amerických dolárov.

Apple sa plánuje odvolať

Spoločnosť Apple v krátkej reakcii pre agentúru Bloomberg uviedla, že je z rozhodnutia poroty sklamaná a plánuje sa odvolať.

„Prípady ako tento, ktoré priniesli spoločnosti, ktoré nevyrábajú ani nepredávajú žiadne produkty, brzdia inovácie a v konečnom dôsledku poškodzujú spotrebiteľov,“ uviedla spoločnosť v e-maile pre agentúru Bloomberg.

Pre spoločnosť PMC to nie je prvý súdny spor, ktorý vedie s technologickými gigantmi na amerických súdoch. Len v novembri minulého roka bol ukončený súdny spor spoločností PMC a Google. Podstatou súdneho sporu bolo taktiež údajné porušenie patentov v službe YouTube. Americké súdy však nakoniec rozhodli v prospech spoločnosti Google.

Ďalším prípadom je aj súdny spor so spoločnosťou Netflix. Bližšie detaily však zatiaľ nepoznáme, keďže prípad stále čaká na súdne rozhodnutie v New Yorku.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close